avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 575 soluții astăzi

Rămâi informat cu avocatnet.ro, acum și pe Google News. Click aici și apasă pe urmărește-ne (follow sau steluță)!

Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Admitere magistratura octombrie-noiembrie 2011
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Admitere magistratura octombrie-noiembrie 2011

Avand in vedere ca nu se mai da examen in martie precum si faptul ca acel topic s-a transformat intr-un "camp de bataie", am deschis un nou subiect.
va astept cu subiecte si spete interesante.
isis, la prima grila despre care zici tu sunt bune raspunsurile.
efect asupra interzicerii de a se afla in anumite localit si in locuinta familiei are amnistia ANTECONDAMNATORIE.
cea postcondamnatorie, odata data condamnarea, nu va avea efecte asupra masurilor de siguranta de orice fel ar fi ele.
alegzanderus a scris:

in intrebare, instanta e sesizata prin rechizitoriu. deci procurorul participa obligatoriu

Da , dar eu am avut in vedere situatia , desfiintarii hotararii prin decizie de catre instanta de apel si cu trimitere spre rejudecare. In acest caz se mai poate spune ca prima instanta a fost investita prin rechizitoriu , sau prin decizia instantei de apel ? Pentru ca prima instanta s-a dezinvestit prin sentinta data , apelata sau nu . Si daca in aceasta situatie procurorul nu participa , sunt sau nu aplicabile art.336 si art. 337 c.p.p. ?

Da , Alcali , am gasit , intr-adevar Udroiu spune ca numai in cazul amnistiei antecondamnatorii .:(

Oricum , subiectele au fost foarte grele
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
isis23, utilizator
seara buna
tin sa-i adresez pe aceasta cale multumiri fierbinti majestatii sale imperiale udroiu pt introducerea unei noi infractiuni in cod: fals material in inscrisuri sub semnatura privata.
nu sunt suparata...sunt furioasa de-a dreptul
@ isis: ce zici de intrebarea 70 G4? vezi si ICCJ pen 1384/2011
Ultima modificare: Duminică, 13 Noiembrie 2011
mariana_en, utilizator
mariana_en a scris:

seara buna
tin sa-i adresez pe aceasta cale multumiri fierbinti majestatii sale imperiale udroiu pt introducerea unei noi infractiuni in cod: fals material in inscrisuri sub semnatura privata.
nu sunt suparata...sunt furioasa de-a dreptul

Da , @mariana _ ...asta mi s-a parut :O Am citit de doua ori , ca sa ma conving
note, va rog

Alte discuții în legătură

Admitere magistratura 2014 IM12 IM12 am creat acest grup tocmai pentru a separa pe cei care dau direct pe post cu cei care dau la INM. Cred ca ne ajuta pe toti o asemenea diferentiere, ... (vezi toată discuția)
Admitere sng 2013 DahliaNoir DahliaNoir Executivul a aprobat marti, 30.10.2012, in cadrul sedintei de guvern, proiectul de Hotarare pentru modificarea Hotararii Guvernului nr. 652/2009 privind ... (vezi toată discuția)
Admitere magistratura oct-nov 2011 stelutaalistar stelutaalistar Dupa calendarul estimativ afisat de CSM examenul de admitere magistratura se va da in octombrie-noiembrie 2011. Problema este.... dupa ce coduri invatam ? ... (vezi toată discuția)