avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Facultate de Drept...sau nu ?...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Facultate de Drept...sau nu ?...

In calitate de viitor absolvent de colegiu si viitor student, am citit marea maj. a subiectelor din acest forum ce mi-ar fi putut oferi informatii utile pt alegerea ce urmeaza sa o fac.Facand lucrul asta,nu am ajuns decat sa constat o clara contradictie intre afirmatiile av. deja definitivati si a celorlate pers ce tind spre avocatura,deci nu m-a ajutat cu nimic,poate dimpotriva.
Asadar astept parerea sincera ,macar a catorva persoane : daca in momentul de fata,cand presupun ca deja cunoasteti mediul in care va desfasurati activ de avoc. si cand fac scot absolventi de drept "ca pe banda" ,ati recomanda fac de drept ca o alegere buna.
Va multumesc pentru eventuale raspunsuri :)
daca asta este lucru care vi l-ati dorit datii bataie nu mai stati pe ganduri!
da, anul I nu este prea atragator sunt multe materii....care nu-ti deschid apetitul catre aceasta profesie, dar, sa stiti ca varsta nu conteaza !!!! Conteaza doar ceea ce-ti doresti tu cu adevarat !!!!
sserafim a scris:

daca asta este lucru care vi l-ati dorit datii bataie nu mai stati pe ganduri!
da, anul I nu este prea atragator sunt multe materii....care nu-ti deschid apetitul catre aceasta profesie, dar, sa stiti ca varsta nu conteaza !!!! Conteaza doar ceea ce-ti doresti tu cu adevarat !!!!


Da.. in anul intai nu-s multe materii foarte atractive (cum ar fi dreptul penal special de ex.) insa nu stiu cat ar folosii sa mergi la un curs de an superior si sa nu pricepi trei sferturi din ce se materie deoarece lipsesc notiunile de baza care se invata in anul 1... (ce folos daca se discuta despre furt, cand tu nu pricepi ce-i aia latura subiectiva/obiectiva a infractiunii?)
Pe de alta parte dreptul este oricum o materie, care la multi pare foarte seaca, si ar fi gresit sa vezi discutii despre cazuri spectaculoase de crime si talharii, iar in facultate in procent de 90% sa inveti contracte si alte chestii mai putin spectaculoase...

Insa mie mi s-a parut interesant in anul 1 sa aflu si ce-i un act/fapt juridic civil, ce e capacitate de folosinta/exercitiu...
precum si ce-i aia drept constitutional...:)
M-am decis . Am fost si m-am inscris in anul 1 ID drept , 4 ani . Imi este un pic de teama ca nu fac fata dar sper sa am taria sa trec de ce este greu , dupa mine facultatea va fii greu , dar la final ma asteapta cateva optiuni bune , sa merg la avocat sau procuror . Am vazut ca vor sa mai reduca din conditiile pentru intrare in magistratura , deci ..important este sa termin . si va fii greu . M-am apucat sa citesc ceva cursuri de anul trecut din anul 1 , sunt destul de OK .Dupa cum am vazut varsta nu este un obstacol . Deci ..ne auzim in timpul facultatii :) . BAFTA MIE . :)
hanea_adrian a scris:

M-am decis . Am fost si m-am inscris in anul 1 ID drept , 4 ani . Imi este un pic de teama ca nu fac fata dar sper sa am taria sa trec de ce este greu , dupa mine facultatea va fii greu , dar la final ma asteapta cateva optiuni bune , sa merg la avocat sau procuror . Am vazut ca vor sa mai reduca din conditiile pentru intrare in magistratura , deci ..important este sa termin . si va fii greu . M-am apucat sa citesc ceva cursuri de anul trecut din anul 1 , sunt destul de OK .Dupa cum am vazut varsta nu este un obstacol . Deci ..ne auzim in timpul facultatii :) . BAFTA MIE . :)


Aprob pozitiv:): Bafta tie!
BRAVO=D>
BAFTA !!!
O sa fie grea prima sesiune dupa....te obisnuiesti ....( cum se zice...ca si catelul cu latratul :D inceputul este greu )
de ce este greu inceputul ? ruptura prea mare de invatat pana iti gasesti stilul de invatat, ritmul ...apoi totul devine floare la ureche !!! ( si eu am facut dreptul la aceeasi varsta ). multa bafta !!!

Alte discuții în legătură

Vreau si eu sa fiu avocat boonik boonik sunt clasa a12`cea la un liceu economic din coanstanta,..si as vrea sa urmez facultatea de drept\"ovidius\" de aici.problema e ca nu stiu prea multe despre ... (vezi toată discuția)
Facultatea de drept stix140791 stix140791 Buna ziua, sunt un proaspat absolvent de liceu, cu vise destul de indraznete.As dori sa cer o parere celor avizati. Sa aleg o facultate de drept particulara? ... (vezi toată discuția)
Pasi necesari pentru a deveni avocat ContSters256555 ContSters256555 Buna seara, Tocmai am terminat clasa a 11-a la un liceu din Cluj si pe viitor, m-am gandit sa aplic la Facultatea de Drept din Cluj. As dori sa stiu care ... (vezi toată discuția)