Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social srl

Buna ziua,
ma intereseaza daca legislatia permite majorarea capitalului social al unei SRL prin compensare de credite de la terti, si daca da, care sunt procedurile care trebuie urmate. Multumesc.
norarof a scis
Se pare ca am dat-o-n bara neformuland corect intrebarea. Imi cer scuze si voi incerca in cele ce urmeaza sa fiu mai explicita.

Vedeti raspunsul este in functie de intrebare. Daca intrebarea nu este clara ce raspuns credeti ca veti primi??
Imi mentin parerea: se poate face majorarea de capital pri convertirea imprumuturilor in parti sociale/actiuni.
Si eu ma vad nevoit sa-mi mentin parerea;cum traim in Romania,la noi se poate orice....merita sa incercati si daca ati reusit,va rugam sa reveniti cu amanunte.
eu.ro.lex a scris:
cum traim in Romania,la noi se poate orice....

Da, mai ales cand exista prevedere legala expresa!
"Astfel cum rezulta din dispozitiile art. 210 si 221 din lege, este permisa si majorarea capitalului social al societatii prin compensarea creantei asociatului asupra societatii" - Cristina Cucu, Marilena-Veronica Gavris, Catalin-Gabriel Badoiu, Cristian Haraga, Legea societatilor comerciale - pag 41; pag.480 si urm.