Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale majorare capital social srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

majorare capital social srl

Buna ziua,
ma intereseaza daca legislatia permite majorarea capitalului social al unei SRL prin compensare de credite de la terti, si daca da, care sunt procedurile care trebuie urmate. Multumesc.
marlin a scris:

Buna seara!
Va supun atentiei urmatoarea situatie>
- un SRL cu asociat unic a achizitionat un activ imobiliar pe care l-a inregistrat in contul 212 al contabilitatii, ulterior a reevaluat activul rezultand un plus de 50 %, se poate mari capitalul social al societatii ? daca da, in ce conditii? care este baza legislativa?
Va multumesc.

Diferenţele favorabile din reevaluarea patrimoniului vor fi incluse în rezerve, fără a majora capitalul social (art. 210 alin. (3) L nr. 31/1990.
Buna ziua!

Am o nelamurire (care probabil pentru multi dintre voi va suna "penibila", dar nu prea lucrez in domeniu, iar pe internet nu am gasit nimic util ) si anume -
Care sunt avantajele si, eventual, dezavantajele maririi capitalului social SRL?
Orice cautare "google" nu am facut, nu am dat peste informatia necesara. Probabil ca raspunsul se regasea undeva pe la pagina 20, dar...:">
Va rog mult sa ma "luminati" si pe mine in legatura cu aceasta intrebare.

Multumesc anticipat

MASHASV, utilizator