Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Informatii preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Informatii preaviz

Buna ziua!

In cazul in care am fost incadrat in postul de director calitate si in contractul individual de munca pentru demisie este prevazuta aceasta clauza:

"L. Alte clauze:
b) perioada de preaviz in cazul demisiei este de 15 zile calendaristice, conform legii nr. 53/2003 - Codul muncii sau contractului colectiv de munca."

si in acelasi timp aceasta clauza

"N. Dispozitii finale:
Prevederile prezentului contract individual de munca se completeaza cu dispozitiile Legii nr. 53/2003 - Codul muncii si al contractului colectiv de munca aplicabil incheiat la nivelul angajatorului/grupului de angajatori/ramuri/national, inregistrat sub nr. ____________ la Directia Generala de Munca si Solidaritate Sociala, Municipiului Bucuresti/Ministerului Muncii si Solidaritatii sociale."

care este perioada de preaviz care se aplica in acest caz?
15 zile sau 30

Contractul pare unul standard si angajatorul nu sa chinuit prea mult pentru a il adapta pentru fiecare post in parte.
Eu as vrea sa obtin o perioada de preaviz cat mai scurta. Ma pot preleva de aceasta prevedere din contractul individual de munca incheiat pentru a pleca in 15 zile de la avizare.

Va multumesc!
Este corecta interpretarea dvs. :)
In cazul dvs, termenul de preaviz este cel prevazut in c.i.m.