Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti de ierarhizare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti de ierarhizare salariala

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru un angajat cu studii superioare si liceale).

Va multumesc!
@doradragan, textul redactat de dvs este tare greu de urmarit...
lauraadriana, utilizator
Contractul de Munca la Nivel Nationbal a fost denuntat de catre partea patronala in consecinta Ministerul Muncii sustine ca el nu mai este in vigoare( se prelungea 12 luni doar daca nu era denuntat de una din partile semnatare. Acum este o adevarata discutie pentru ca nu toti semnatari parti patronale ( doar cei reprezentati de Agaton)au semnat denuntarea CCm, dar acest aspect se poate rezolva doar in instanta In practica nu mai exista nici un indice de ierarhizare la nivel national. , deci se poate angaja cu studii superioare la salariul de 670 Daca lucrati nintro ramura de activitate pentru care exista CCM la nivel de ramura, in functie de ramura sunt indici. De exemplu in ramura chimie salatriul minim este 700 iar indicele pentru studii superioare este 2, adica 1400, Proiectul codului social care vrea sa-l promoveze guvernul prin asumare desfiinteaza CCM la nivel national iar CCM la nivel de ramura se va aplica doar daca angajatorul este afiliat la o organizatie patronala semnatara a CCM, deci in practica nu va mai exista nici CCM la nivel de ramura
O precizare: Contractul colectiv de munca unic la nivel national este (sau era) aplicabil numai in sectorul privat, nu si in cel public.

Aveam si eu o intrebare: in domeniul constructiilor din sectorul privat exista vreun contract colectiv la nivel de ramura? si care ar fi salariul minim pt muncitorii necalificati in acest sector?
Da, in sectorul constructii s-a semnat actul aditional la CCM, e inregistrat si publicat in MO..salariul la necalificati e 700..verificati pe site-ul ARACO..
Dar, tot cf.CCM unic la nivel national, art.40 alin1salarul minim pt.2011 este 700 lei iar coeficientii de ierarhizare sunt modificati, deci daca nu a fost denuntat acect contract inseamna ca aplicam si prevederea de la art 40, nu?