avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti de ierarhizare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti de ierarhizare salariala

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru un angajat cu studii superioare si liceale).

Va multumesc!
Buna ziua,

daca o firma privata din domeniul constructiilor nu este afiliata la acest CCM este obligata sa respecte prevederile acestuia?
io_ha_na_c a scris:

Stiu la ce va referiti. Indrazniti insa sa nu aplicati coeficientii si sa nu faceti CCM la societatile cu peste 20 de angajati! E principala tema de control. Va spun ca CCMUN este in vigoare inca pana la 31.12.2011. Dupa care...urmeaza ca drepturile minimale castigate pana la aceasta data sa fie respectate.
SIGUR:)



Foarte interesant. Daca puteti veni cu argumente v-as fi recunoscatoare. Ministerul Muncii scrie ca a fost denuntat si nu mai este in vigoare.
Aceeasi intrebare mi-a adresat-o si "contabila mea".
Insa...va dati seama daca la semnarea CCM la nivel de ramura constructii, spre exemplu, ar trebui sa fie prezente pentru semnare toate firmele de constructii din Romania?
Parerea mea ca se aplica.
io_ha_na_c a scris:

Stiu la ce va referiti. Indrazniti insa sa nu aplicati coeficientii si sa nu faceti CCM la societatile cu peste 20 de angajati! E principala tema de control. Va spun ca CCMUN este in vigoare inca pana la 31.12.2011. Dupa care...urmeaza ca drepturile minimale castigate pana la aceasta data sa fie respectate.
SIGUR:)


Adica, ar trebui sa ne speriem de ei, nu? Daca ei spun o tampenie trebuie sa-i credem? Eu am avut control pe tema asta, i-am combatut si nu am fost sanctionata, mi s-a dat dreptate.
CCMN a fost denuntat de catre sindicate, chemand patronatele la negociere. Dupa cum stiti negocierea nu s-a finalizat cu un nou contract semnat, ceea ce inseamna ca nu mai exista CCMN valabil. Patronatele nu au fost de acord cu pretentiile sindicatelor.
Poate sa zica cine vrea ce vrea...dar acestea sunt faptele!
Insa nu neg ca mai exista CCM la nivel de ramura, care sunt inca valabile si care trebuiesc respectate.
Si haideti sa ne obisnuim sa nu mai aplicam "reguli" dupa "spusele" unor functionari, care cauta tot felul de motive pentru a sanctiona un contribuabil. Pt ca sanctiunea pe aceasta tema le intra in buzunar, nu indrasneste nimeni sa intocmeasca proces verbal cu amenda pe aceasta tema.
Astia sunt coeficienti pentru 2012.
Pentru 2011 sunt asa:Art.40. (1) Salariul de bază minim brut pe oră, negociat, va fi de 4,118lei/oră, respectiv
700lei pentru un program complet de lucru de 170 de ore pe lună.
(2)Strict pentru anul 2011, se stabilesc următorii coeficienţi minimi de ierarhizare,
pentru următoarele categorii de salariaţi:
a) muncitori:
1. necalificaţi – 1;
2. calificaţi – 1,1.
b) personal administrativ încadrat în funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. liceală – 1,1;
2. postliceală – 1,15;
c) personal de specialitate încadrat pe funcţii pentru care condiţia de pregătire este:
1. şcoala de maiştri – 1,3;
2. studii superioare de scurtă durată – 1,3.
d) personalul încadrat în funcţii pentru care condiţia de păregătire este cea de studii
superioare – 1,72.
(3) Coeficienţii de ierarhizare de la alin.( 1) se aplică la salariul minim negociat pe
unitate.
(4) Salarizarea personalului încadrat conform alin. (1), se va stabili ţinând cont şi de
standardele ocupaţionale corespunzătoare ocupaţiei respective.
(5) Art.40 din CCMUN 2011-2014 va face obiectul negocierii anuale, conform legii.

Alte discuții în legătură

Salarii / ianuarie 2011 florentina_2010 florentina_2010 Poate ma ajuta cineva in privinta stabilirii salariilor pe luna ianuarie 2011.Se apropie data cand trebuie sa platim salariile pe ianuarie, insa nu stim ce ... (vezi toată discuția)
Salariu minim pt studii liceale ginutz_a ginutz_a daca salariul minim brut va fi 700 lei/luna pt muncitor necalificat, care va fi salariul minim brut pt studii liceale? se mai tin cont de acei coeficienti? (vezi toată discuția)
Salarizare persoanal cu studii superioare NANU Gabriel NANU Gabriel As dori sa stiu care este salariul minim al un economist (studii superioare) incadrat la o banca cooperatista de credit , s-au daca exista o lege care ... (vezi toată discuția)