avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti de ierarhizare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti de ierarhizare salariala

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru un angajat cu studii superioare si liceale).

Va multumesc!
Buna ziua , avand in vedere ca guvernul si-a asumat raspunderea pt. noul cod al muncii si cu 01.05.2011 a intrat si in vigoare/practica cum a ramas pana la urma cu aceste coeficiente intre necalificat si calificat ?
Observ ca in continuare exista anunturi de angajari online/presa care totusi fac diferentierile acestea ( angajeaza necalificat si/sau calificat )
Am gasit aici :
- [ link extern ]
A se citi - Art.40. (1) Strict pentru anul 2011.........., acei coeficientii sunt valabili/practicati in prezent ( luna MAI ) ?
Ultima modificare: Vineri, 13 Mai 2011
mario08, utilizator
mario08 a scris:

Buna ziua , avand in vedere ca guvernul si-a asumat raspunderea pt. noul cod al muncii si cu 01.05.2011 a intrat si in vigoare/practica cum a ramas pana la urma cu aceste coeficiente intre necalificat si calificat ?
Observ ca in continuare exista anunturi de angajari online/presa care totusi fac diferentierile acestea ( angajeaza necalificat si/sau calificat )
Am gasit aici :
- [ link extern ]
A se citi - Art.40. (1) Strict pentru anul 2011.........., acei coeficientii sunt valabili/practicati in prezent ( luna MAI ) ?


Buna ziua!
1.Daca ati fi citit cu atentie ati fi vazut ca articolul e SUPER DEPASIT
"PROCES VERBAL Incheiat astazi, 15.12.2010, cu ocazia finalizarii negocierii Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2011-2014"

2. Spre documentarea dsv cititi si Legea 62 / 2011.

3Angajatorul este OBLIGAT sa asigure putin salariul minim pe economie, .... restul e ...... Contract colectiv pe ramura (daca exista)...... negociere intre cele doua parti
Toate cele bune!
mario08 a scris:

Buna ziua , avand in vedere ca guvernul si-a asumat raspunderea pt. noul cod al muncii si cu 01.05.2011 a intrat si in vigoare/practica cum a ramas pana la urma cu aceste coeficiente intre necalificat si calificat ?
Observ ca in continuare exista anunturi de angajari online/presa care totusi fac diferentierile acestea ( angajeaza necalificat si/sau calificat )
Am gasit aici :
- [ link extern ]
A se citi - Art.40. (1) Strict pentru anul 2011.........., acei coeficientii sunt valabili/practicati in prezent ( luna MAI ) ?


1. Exista CCM la nivel de ramura de activitate in vigoare care prevad coeficienti de ierarhizare. In prezenti , acesti coeficienti de ierarhizare prevazuti de CCM la nivel de ramura sunt folositi in ramura de activitate respectiva.

2. De la 01.01.2011 nu mai avem CCMN, iar dupa intrarea in vigoare a Legii dialogului social, ccm-ul se negocieaza la nivel de unitate , la nivel de grup de unitati sau la nivel de sector de activitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salarii / ianuarie 2011 florentina_2010 florentina_2010 Poate ma ajuta cineva in privinta stabilirii salariilor pe luna ianuarie 2011.Se apropie data cand trebuie sa platim salariile pe ianuarie, insa nu stim ce ... (vezi toată discuția)
Salariu minim pt studii liceale ginutz_a ginutz_a daca salariul minim brut va fi 700 lei/luna pt muncitor necalificat, care va fi salariul minim brut pt studii liceale? se mai tin cont de acei coeficienti? (vezi toată discuția)
Salarizare persoanal cu studii superioare NANU Gabriel NANU Gabriel As dori sa stiu care este salariul minim al un economist (studii superioare) incadrat la o banca cooperatista de credit , s-au daca exista o lege care ... (vezi toată discuția)