Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti de ierarhizare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti de ierarhizare salariala

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru un angajat cu studii superioare si liceale).

Va multumesc!
Buna ziua , avand in vedere ca guvernul si-a asumat raspunderea pt. noul cod al muncii si cu 01.05.2011 a intrat si in vigoare/practica cum a ramas pana la urma cu aceste coeficiente intre necalificat si calificat ?
Observ ca in continuare exista anunturi de angajari online/presa care totusi fac diferentierile acestea ( angajeaza necalificat si/sau calificat )
Am gasit aici :
- [ link extern ]
A se citi - Art.40. (1) Strict pentru anul 2011.........., acei coeficientii sunt valabili/practicati in prezent ( luna MAI ) ?
mario08, utilizator
mario08 a scris:

Buna ziua , avand in vedere ca guvernul si-a asumat raspunderea pt. noul cod al muncii si cu 01.05.2011 a intrat si in vigoare/practica cum a ramas pana la urma cu aceste coeficiente intre necalificat si calificat ?
Observ ca in continuare exista anunturi de angajari online/presa care totusi fac diferentierile acestea ( angajeaza necalificat si/sau calificat )
Am gasit aici :
- [ link extern ]
A se citi - Art.40. (1) Strict pentru anul 2011.........., acei coeficientii sunt valabili/practicati in prezent ( luna MAI ) ?

Buna ziua!
1.Daca ati fi citit cu atentie ati fi vazut ca articolul e SUPER DEPASIT
"PROCES VERBAL Incheiat astazi, 15.12.2010, cu ocazia finalizarii negocierii Contractului Colectiv de Munca Unic la Nivel National pe anii 2011-2014"

2. Spre documentarea dsv cititi si Legea 62 / 2011.

3Angajatorul este OBLIGAT sa asigure putin salariul minim pe economie, .... restul e ...... Contract colectiv pe ramura (daca exista)...... negociere intre cele doua parti
Toate cele bune!
mario08 a scris:

Buna ziua , avand in vedere ca guvernul si-a asumat raspunderea pt. noul cod al muncii si cu 01.05.2011 a intrat si in vigoare/practica cum a ramas pana la urma cu aceste coeficiente intre necalificat si calificat ?
Observ ca in continuare exista anunturi de angajari online/presa care totusi fac diferentierile acestea ( angajeaza necalificat si/sau calificat )
Am gasit aici :
- [ link extern ]
A se citi - Art.40. (1) Strict pentru anul 2011.........., acei coeficientii sunt valabili/practicati in prezent ( luna MAI ) ?

1. Exista CCM la nivel de ramura de activitate in vigoare care prevad coeficienti de ierarhizare. In prezenti , acesti coeficienti de ierarhizare prevazuti de CCM la nivel de ramura sunt folositi in ramura de activitate respectiva.

2. De la 01.01.2011 nu mai avem CCMN, iar dupa intrarea in vigoare a Legii dialogului social, ccm-ul se negocieaza la nivel de unitate , la nivel de grup de unitati sau la nivel de sector de activitate.