Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare cim, informare inainte cu 15 zile sau 20?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare cim, informare inainte cu 15 zile sau 20?

buna ziua,
inainte sa se modifice codul muncii, pentru orice modificare a CIM faceam o informare angajatului cu 15 zile inainte de modificare.
acum se face cu 20 zile inainte sau cum?
nu prea inteleg ce vrea sa spuna art.17.
multumesc!
Din Codul muncii:
Art.17...
(1.1) Obligaţia de informare a persoanei selectate în vederea angajării sau a salariatului se consideră îndeplinită de către angajator la momentul semnării contractului individual de muncă sau a actului adiţional, după caz.
Numai ca acest text de lege nu prevede niciun termen in care angajatorul trebuie sa-si indeplineasca obligatia de informare.
Nu prevede un termen anume, din art.17 alin.1 rezulta ca informarea se face obligatoriu anterior incheierii sau modificarii clauzei, urmad ca incheierea actului aditional se fie facuta in termen de 20 de zile de la aceasta informare (de la aparitia modificarii - alin.4).
ContSters42179, utilizator
:rtfm:
Din cuprinsul art. 17(1.1) se deduce ca informarea = semnarea cim sau act aditional la cim.
De acord, dar nu trebuie ignorat alin.1 si alin.4. Altfel ar insemna sa-l pui in fata faptului implinit desi pentru modificarea clauzei este nevoie de acordul salariatului iar acesta trebuie sa-si dea acordul in cunostinta de cauza.