Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis de conducere aproape confiscat si inmatriculare ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis de conducere aproape confiscat si inmatriculare cu probleme

In urma unei opriri in trafic de catre Politia Rutiera din cauza la depistare radar cu viteza superioara limitei ( 5 km peste limita ) , am prezentat la control permisul meu de conducere din USA si CID romaneasca. In momentul cand au descoperit ca eu am si permis de conducere valid romanesc , erau cat pe ce sa imi confiste permisul auto american sub precizarea : Nu am voie sa detin 2 permise de conducere din doua state diferite.
Stiu ca EU se pregateste sa scoata un singur permis auto pentru toate tarile membre EU , dar USA nu este in EU , deci nu intra sub incidenta acelor prevederi. Am cautat si am citit zeci de pasaje din legi si HG-uri si OG-uri care ar face cat de cat referire la fenomen , dar nu am reusit sa gasesc nimic care sa reflecte veridicitatea celor afirmate de agentii Rutiera.

A doua problema pe care o am ... e cu inamtricularea provizorie mai mult de 30 de zile a unui autovehicul , care , conform legii prin Hotarârea 85 din 23 ianuarie 2003 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 195/2002, Art 38, Alin 1.

Acestea sunt problemele cu care ma confrunt la aceasta ora.

Multumesc anticipat.

Radu
Salut, am pus aceeasi intrebare pe forumul amenda.ro - pot avea 2 permise auto emise de 2 tari? (italia si romania in cazul meu)- si iata raspunsul:

1. Daca s-a creat aceasta situatie acum nu ar mai fi posibil conform OUG 195/2002 republicata art. 27 alin. (3) Persoanele prevăzute la alin. (1) şi (2) trebuie să facă dovada că nu sunt titulare ale unui permis de conducere eliberat de o autoritate străină.
(4) Se interzice deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale.

OUG 195/2002 Art. 83. - (1) Persoanele care domiciliază în alte state, aflate temporar în România, pot conduce autovehicule pe drumurile publice dacă posedă permis de conducere valabil, conform modelelor stabilite în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, prevăzută la art. 82 alin. (1), sau a cărui valabilitate este recunoscută pe bază de reciprocitate.
(2) Persoanele cu domiciliul în România care posedă permise de conducere naţionale eliberate de autorităţile statelor membre ale Convenţiei asupra circulaţiei rutiere au dreptul să conducă autovehicule pe drumurile publice cel mult 90 de zile de la intrarea lor în ţară.
(3) Persoanele care şi-au stabilit reşedinţa în România pot să îşi preschimbe permisul de conducere obţinut în alt stat semnatar al Convenţiei asupra circulaţiei rutiere într-unul românesc, la autoritatea competentă din zona de reşedinţă.
(4) Preschimbarea permiselor de conducere naţionale emise de autorităţile străine cu documente similare româneşti se efectuează în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Deci da, nu ai voie sa detii 2 permise in Romania. Politistul avea dreptate. Daca totusi le ai fiindca legea veche permitea, e bine ca in romania sa-l arati doar pe cel romanesc. Niciodata sa nu tii cele 2 permise unul langa altul in portofel si sa vada asta politia ca ti-l confisca. Nu stiu daca risti vreo amenda, dar sigur ramai fara unul din ele.

Acum din cate stiu, cand te duci sa prelungesti permisul romanesc te pun sa semnezi o declaratie cum ca nu mai detii alte permise. Daca totusi o semnezi faci un lucru ilegal si aici chiar risti sa fii amendat ca declari falsuri.
Si iata si dovada ca lege chiar este aplicata. Acesti conducatori auto chiar faceau dinadins jocul cu cele 2 permise. Cu ani in urma legile incomplete permiteau acest lucru, dar acum nu mai este posibil.

30 de suceveni s-au trezit cu dosar penal pentru fals în declaraţii, fals şi uz de fals după ce au încercat să ocolească legea şi să deţină două permise de conducere, unul românesc şi unul străin • „stranierii" îşi schimbă permisele româneşti în permise străine, după care se întorc în ţară şi declară că au pierdut permisul şi obţin un duplicat

Zeci de suceveni s-au trezit cu dosare penale pentru fals în declaraţii, fals şi uz de fals după ce au încercat să fenteze Poliţia Rutieră şi să circule cu câte două permise de conducere. Pentru a-i păcăli pe poliţiştii de la circulaţie, sucevenii care lucrează în ţările europene, dar nu numai, au găsit o metodă pentru a circula cu două permise de conducere, unul românesc şi unul eliberat în străinătate. Astfel, atunci când sunt verificaţi în trafic de agenţii de circulaţie, „stranierii" prezintă unul din cele două permise de conducere. În cazul în care unul dintre cele două permise este reţinut, ca urmare a încălcării codului rutier, ei pot circula fără probleme cu celălalt permis de conducere. Metoda folosită de din ce în ce mai mulţi suceveni pentru a obţine şi al doilea permis de conducere este una destul de simplă, deja verificată, dar ilegală din punct de vedere al legislaţiei româneşti. După ce obţin permisul de conducere în România, sucevenii care lucrează în afara ţării solicită preschimbarea permisului de conducere, şi primesc un permis de conducere în ţara respectivă. Pentru a-şi preschimba permisul, românii trebuie să predea autorităţilor din ţara respectivă permisul de conducere românesc, primind în schimb un alt permis de conducere. Apoi, când se întorc în ţară, ei se prezintă la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor şi declară că au pierdut permisul de conducere, solicitând eliberarea unui duplicat. După ce obţin duplicatul, sucevenii pot folosi oricare din cele două permise de conducere atunci când sunt opriţi în trafic de agenţii de circulaţie. Întrucât ulciorul nu merge de multe ori la apă, nici sucevenii care au apelat la această soluţie nu pot spera că vor scăpa fără să fie descoperiţi. Deja pe parcursul anului trecut la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor Suceava au fost constatate mai multe infracţiuni de această natură. Asta deoarece conform procedurii, autorităţile din ţările unde permisele sunt preschimbate trimit permisele originale la autorităţile româneşti. Atunci când permisele ajung în România se constată că persoana respectivă figurează în baza de date cu un alt permis de conducere, eliberat după ce primul a fost declarat pierdut. Comisar şef Florin Chieptănaru ne-a declarat că, prin această metodă, pe parcursul anului trecut au fost constatate 30 de astfel de infracţiuni. Potrivit lui Chieptănaru, atunci când este constatat un astfel de caz de fals în declaraţii, Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor sesizează Inspectoratul Judeţan de Poliţie Suceava pentru continuarea cercetărilor. Pe parcursul anului trecut, angajaţii serviciului de eliberare a permiselor auto s-au confruntat şi cu un caz de substituire pe persoană. Un sucevean care s-a înscris la examenul pentru obţinerea permisului de conducere a trimis pe altcineva să de concursul în locul său, dar a fost descoperit de agenţii serviciului deoarece nu semăna deloc cu poza de pe cartea de identitate. În 2008, au fost descoperite şi şase infracţiuni de fals sub semnătură privată, uz de fals, fals în înscrisuri oficiale şi fals intelectual în timpul operaţiunilor de înmatriculare a vehiculelor. Potrivit legii, falsul în declaraţii şi uzul de fals sunt infracţiuni şi se pedepsesc cu amendă penală sau cu închisoarea. (Dinu ZARÃ)

[ link extern ]
gunnar a scris:

(4) Se interzice deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale.

OUG 195/2002 Art. 83. - (1) Persoanele care domiciliază în alte state, aflate temporar în România, pot conduce autovehicule pe drumurile publice dacă posedă permis de conducere valabil, conform modelelor stabilite în Convenţia asupra circulaţiei rutiere, prevăzută la art. 82 alin. (1), sau a cărui valabilitate este recunoscută pe bază de reciprocitate.
(2) Persoanele cu domiciliul în România care posedă permise de conducere naţionale eliberate de autorităţile statelor membre ale Convenţiei asupra circulaţiei rutiere au dreptul să conducă autovehicule pe drumurile publice cel mult 90 de zile de la intrarea lor în ţară.
(3) Persoanele care şi-au stabilit reşedinţa în România pot să îşi preschimbe permisul de conducere obţinut în alt stat semnatar al Convenţiei asupra circulaţiei rutiere într-unul românesc, la autoritatea competentă din zona de reşedinţă.
(4) Preschimbarea permiselor de conducere naţionale emise de autorităţile străine cu documente similare româneşti se efectuează în condiţiile stabilite prin ordin al ministrului administraţiei şi internelor, care se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Deci da, nu ai voie sa detii 2 permise in Romania. Politistul avea dreptate. Daca totusi le ai fiindca legea veche permitea, e bine ca in romania sa-l arati doar pe cel romanesc. Niciodata sa nu tii cele 2 permise unul langa altul in portofel si sa vada asta politia ca ti-l confisca. Nu stiu daca risti vreo amenda, dar sigur ramai fara unul din ele.

Acum din cate stiu, cand te duci sa prelungesti permisul romanesc te pun sa semnezi o declaratie cum ca nu mai detii alte permise. Daca totusi o semnezi faci un lucru ilegal si aici chiar risti sa fii amendat ca declari falsuri.

Pai ce este boldat se refera la 2 permise de conducere nationale. Nu precizeaza ca cele 2 permise sunt emise in tari diferite.
Salut,

am sapat un pic si am descoperit ca intre timp Art 27 din OUG 195/2002 a fost abrogat. Ultima versiune si regulamentul de aplicare le gasiti pe [ link extern ]

Totusi la Art 102 punctul 8 din OUG 195/2002 se spune
Art.102. - (1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
8. deţinerea simultană a două permise de conducere naţionale, dintre care unul eliberat de o autoritate competentă străină;