avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 196 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Varsta minima de angajare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Varsta minima de angajare

Dorim sa angajam un elev de 16 ani cu program n ormal pe perioada vacantei si cu program redus in timpul scolii.Se poate?Trebuie acordul parintilor(dau parintii o declaratie cum ca sunt de acord)?Cate ore are voie sa lucreze pe zi?
Multumesc pentru ajutor.
Iata toate precizarile Codului Muncii legate de angajarea tinerilor sub 18 ani.

Codul muncii:

Art. 13. [capacitatea juridica a salariatului]
(1) Persoana fizica dobândeste capacitate de munca la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizica poate încheia un contract de munca în calitate de salariat si la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul parintilor sau al reprezentantilor legali, pentru activitati potrivite cu dezvoltarea fizica, aptitudinile si cunostintele sale, daca astfel nu îi sunt periclitate sanatatea, dezvoltarea si pregatirea profesionala.
(3) Încadrarea în munca a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisa.
(4) Încadrarea în munca a persoanelor puse sub interdictie judecatoreasca este interzisa.
(5) Încadrarea în munca în locuri de munca grele, vatamatoare sau periculoase se poate face dupa împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de munca se stabilesc prin hotarâre a Guvernului.

ART. 56
Contractul individual de munca înceteaza de drept:
k) retragerea acordului parintilor sau al reprezentantilor legali, în cazul salariatilor
cu vârsta cuprinsa între 15 si 16 ani.

Art. 109. [durata normala a timpului de munca]
(1) Pentru salariatii angajati cu norma întreaga durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi si de 40 de ore pe saptamâna.
(2) În cazul tinerilor în vârsta de pâna la 18 ani durata timpului de munca este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamâna.

Art. 121. – Tinerii în vârstã de pânã la 18 ani nu pot presta muncã suplimentarã.
Art. 125. – (1) Tinerii care nu au împlinit vârsta de 18 ani nu pot presta muncã de noapte. (n.a. orele 22,00 - 6,00)

ART. 130
(2) Tinerii în vârsta de pâna la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin
30 de minute, în cazul în care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4
ore si jumatate.

ART. 142
Salariatii care lucreaza în conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii,
alte persoane cu handicap si tinerii în vârsta de pâna la 18 ani beneficiaza de un
concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
buna am 17 ani si as vrea sa ma angajez pe timpul verii intr-o zona apropiata de draganesti....:D
Va puteti angaja fara acordul parintilor ... de la 16 ani aveti capacitate de muncă .
Am 16 ani. Doresc sa ma angajez la un post de radio. Din care stiu am nevoie de anumite acte. Despre ce acte este vorba?
Veti avea nevoie pentru angajare de urmatoarele acte:
1. Buletinul de identitate sau cartea de identitate;
2. copie certificat de nastere ;
3. certificat medical.

Alte discuții în legătură

Am 17 ani și vreau sa mă angajez Razvan Bebelea Razvan Bebelea Salut , am 17 ani și vreau sa mă angajez ca paznic la profi, mai am 7 luni și fac 18 ani. As dorii sa știu și eu dacă mă poate angaja dacă am 17 ani ... (vezi toată discuția)
Angajare minor vlad.aurelia vlad.aurelia Va rog sa-mi spuneti daca pentru un minor in varsta de 16 ani mai trebuie altceva decat acordul parintilor,si daca pentru o angajare pe perioada nedeterminata ... (vezi toată discuția)
Angajare persoane pana la varsta de 18 ani sub_bass2002 sub_bass2002 Buna. Se poate angaja persoane in romania pana la varsta de 18 ani, de exemplu cu 6 ora sau cu 4 ore pe zi? (vezi toată discuția)