Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Inregistrare consilier juridic la Registrul Comertului
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Inregistrare consilier juridic la Registrul Comertului

Buna ziua,
Am o nelamurire cu privire la care nimeni nu m-a putut lamuri pana acum. Aşa ca, am rugamintea la Dvs., daca ştiti, sa ma luminati şi pe mine. In prezent lucrez cu contract de munca de aproximativ 4 ani. Am un contract de 8 ore, in baza caruia desfaşor o activitate manageriala şi 2 contracte de munca a cate 2 ore fiecare in baza carora ofer consultanta juridica la 2 societati comerciale. Avand in vedere faptul ca nu sunt inregistrata la Registrul Comertului, de fiecare data cand se iveşte ocazia sa reprezint o societate sau sa ofer consultanta unei societati, sunt nevoita, pentru a putea face acest lucru, sa inchei tot un contract de munca, care nu este deloc in avantajul meu pentru ca taxele sunt foarte mari, iar societatea nu are nici un interes sa imi treaca salariul real pe contract. Astfel, daca societatea nu imi plateste onorariul, eu nu am nici o forma legala de care sa profit, cu exceptia unui contract de munca in care este trecut un salariu brut de 200 lei, deci nu pot pretinde de la societatea in cauza decat acei baniX-(
Pe langa aceasta activitate, am şi un certificat de traducator autorizat, ce-i drept, doar dintr-o limba straina in limba romana, de care ma folosesc din cand in cand facat traduceri. Bineanteles, nefiind inregistrata in nici un fel, sunt nevoita sa fac acest lucru mai mult pe gratis.
Ce ma sfatuiti sa fac?
M-am gandit la o societate/pfa, etc cu obiect de activitate consultanta juridica şi traduceri, dar nu aş vrea şi nici nu sunt pregatita sa infiintez un SRL pentru ca mi se pare prea multa bataie de cap.
Ce sa fac? Cum este mai bine?
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!:luck:
CAPITOLUL IV din Regulamentul privind formele de exercitare a profesiei de consilier juridic
SOCIETÃŢILE PROFESIONALE

Art. 19 Societatea profesională poate fi constituită, în temeiul Legii nr.31/1990, doar
din unul sau mai mulţi consilieri juridici definitivi înscrişi în Tabloul colegiului teritorial, cu
drept de exercitare a profesiei.
Art. 20 Pentru dobândirea personalităţii juridice societatea profesională trebuie să
obţină avizul de principiu al colegiului teritorial.
Art. 21 După dobândirea personalităţii juridice societatea profesională este înscrisă pe
Tabloul colegiului teritorial în baza unei decizii anuale.
Art. 22 Taxele pentru avizul de principiu, procesarea dosarului, eliberarea deciziei
anuale şi cotizaţia anuală a acestor societăţi profesionale se stabilesc de către fiecare consiliu
al colegiilor teritoriale.
Art. 23 Onorariile minimale pentru exercitarea prestaţiilor de activităţi juridice de
către societăţile profesionale se stabilesc în mod uniform de către fiecare consiliu al
colegiilor teritoriale, în scopul asigurării concurenţei loiale profesionale.
Art. 24 Neîndeplinirea condţiilor prevăzute în Statutul profesiei şi prezentul
Regulament cu privire la înfiinţarea societăţilor profesionale îndreptăţeşte colegiile teritoriale
de a solicita O.R.C.- ului local radierea societăţii din Registrul Comerţului.
Art. 25 Neplata taxelor şi cotizaţiilor profesionale de către societăţile profesionale
timp de două luni consecutiv au drept consecinţă suspendarea acestor societăţi de pe Tabloul
special al societăţilor profesionale şi comunicarea acestei decizii instituţiilor şi autorităţilor
competente
Art. 26 Neplata taxelor şi cotizaţiilor profesionale de către societăţile profesionale
timp de trei luni consecutiv atrage radierea societăţii profesionale din Tabloul special al
societăţilor profesionale.
Art. 27 Societăţile comerciale cu răspundere limitată sau pe acţiuni cu obiect de
activitate Cod CAEN 7411 - Activităţi juridice, înfiinţate în temeiul Legii nr.31/1990
anterior apariţiei Legii nr. 514/2003 şi a Statutului profesiei de consilier juridic sunt obligate
ca în termen de 6 luni de la adoptarea prezentului Regulament să se reorganizeze conform
art. 21 din Statutul profesiei, sub sanctiunea radierii din Registrul Comerţului.
Art. 28 În cadrul contractului de reprezentare juridică, societăţile profesionale pot
efectua şi activitţi de mediere şi administrarea bunurilor beneficiarilor lor.
Aceleaşi activităţi pot fi exercitate şi în baza contractului de management juridic.
nadyana a scris:

Multumesc!Deci eu nu pot desfasura legal in nici un del activitatea de consilier juridic decat cu contract de munca?

Fie cu c.i.m., fie cu raport de serviciu ..

@ anca_maria
Prin Decizia nr. XXII din 12 iunie 2006 , I.C.C.J - Sectiile Unite (publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 936 din 20/11/2006) a decis ca:
Admite recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
În aplicarea dispoziţiilor art. 46 alin. (1) din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, stabileşte:
Cererile de autorizare a constituirii şi de înmatriculare a societăţilor comerciale de consultanţă, asistenţă şi reprezentare juridică sunt inadmisibile.
freeelis a scris:

nadyana a scris:

Multumesc!Deci eu nu pot desfasura legal in nici un del activitatea de consilier juridic decat cu contract de munca?

Fie cu c.i.m., fie cu raport de serviciu ..

@ anca_maria
Prin Decizia nr. XXII din 12 iunie 2006 , I.C.C.J - Sectiile Unite (publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 936 din 20/11/2006) a decis ca:
Admite recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
În aplicarea dispoziţiilor art. 46 alin. (1) din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, stabileşte:
Cererile de autorizare a constituirii şi de înmatriculare a societăţilor comerciale de consultanţă, asistenţă şi reprezentare juridică sunt inadmisibile.

Ok, asta am inteles. Dar societatea pe care vreau eu sa o inregistrez nu este de consultanta, asistenta si reprezentare juridica. Ea are alte obiecte de activitate, printre care, in secundar si activitati juridice 6910. Unde scrie ca nu se poate inregistra firma?
De ce nu intrati in avocatura ce va impiedica? Asta ar fi cea mai buna solutie. Mai sunt si altele . Detalii pe calea directa fara comentarii aici.
Atentie sa nu intrati in ilegalitate prin efectuarea de activitati avocatiale.
Va recomand mai mult profesionalism in studiul cadrului legal privind avocatura si consilierii juridici.
Puteti fi consilier juridic si la 10 societati dar trebuie contractate serviciile cu respectarea normelor legale.
Mult succes
Mai exista si alte variante. Sa va inscrieti in Uniunea Juristilor din Romania www.ccj.ro. Aveti doi ani de stagiatura, dupa care deveniti definitiv. In conditiile acestea puteti sa intrati la orice nivel de instanta. Este cam acelasi lucru cu barourile din tara, si din Bucuresti, numai ca nu este aceeasi bataie de joc(!!!!). Pe langa asta asta putentii sa faceti un PFA cu prestari servicii diverse....si de aici puteti sa faceti dvs. multe combinatii..... de ce sa ne ascundem, este o solutie perfect legala, avocatii nu au decat sa plateasca taxe la barou, daca le pletesc....
Intrebarea "de ce nu intrati in avocatura ?" Examenul acesta a devenit o mare bataie de joc....