avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... CUM SA NE FERIM DE HOTII AFILIATI AS.DE PROPRIETARI?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

CUM SA NE FERIM DE HOTII AFILIATI AS.DE PROPRIETARI?

SA INCERCAM SA GASIM O MODALITATE CA SIMPLII PROPRIETARI SA FIE FERITI DE ABUZURILE UNOR PERSOANE CARE AR TREBUI SA NE APERE..DE LA ADMINISTRATOR,PRIMARIE,SOCIETATILE PARAZIT CE ...INTOCMESC LISTELE DE PLATA. MAI ROG CA CEI CARE RASPUND LA UNELE PROBLEME SA CUNOASCA INTREAGA LEGISLATIEI EXISTENTA.... NU UITATI....TOTUSI SUNTEM PROPRIETARI CA SI CEI CARE AU VILE SI SUNT...PROPRIETARI !
SA INCERCAM SA NE APARAM PROPRIETATEA FOLOSIND LEGISLATIA IN VIGOARE,SAU SA MODIFICAM ABUZURILE DIN LEGILE CE AFECTEAZA PROPRIETARII...astept comentarii si sper ca vom putea sa ne aparam drepturile...m
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 22:42, 8 August 2008
Teoria este foarte buna dar practica ne omoara pe toti. Am mai spus-o si o repet..degeaba apar legi, norme de aplicare si hotarari daca nimeni nu vegheaza la respectarea lor. In general de administratiile de proprietari se ocupa mai mult pensionari ca sa-si rotunjeasca pensiile. Habar n-au sa inteleaga legea iar de respectat nici gand. Degeaba le dai cu legea in cap ca au lozinca : Nu suntem SRL asa ca legea o facem noi. Cui sa reclami daca nimeni nu ia nici o masura????
Este o harababura totala la asociatiile de proprietari si nimeni nu ia nici o masura.
Exemple : mai sunt o gramada de blocuri simple asociatii de locatari cu angajati care lucreaza la negru fara a plati nici un impozit pe veniturile obtinute; multe din asociatiile de proprietari n-au treaba sa depuna declaratiile 100,205 si activ-pasiv si nimeni nu le face nimic.
Trist dar adevarat !
AM INCERCAT sa ne unim si sa facem petitie pt rectificarea legislatiei conform realitatii si nu a unor ..parlamentari,cu exces de zel,pt activitatein parlament
Sunt incalcate multe drepturi constitutionale..noi fiind considerati inca locatari,sub directia primariei.Sunt de acord cu legislatia care ne apara,dar nu care ne interzic drepturile,,
si inca o problema...cum sa fim aparati cand ...la iasi,nu stiu in alte parti,primaria are o societate care administreaza blocurile,si incalca legislatia ,stiind ca tot la ei ajung plangerile a se vedea ..Termoservice SA iasi..si conducerea altei societati
Practic....ce va nemultumeste?
Legislatia actuala(in parte) si mafia celor care profita de asta
Sa facem petitii si sa aparam drepturile celor care nu mai pot reactiona,dar care au visat la o batranete linistita.Sa inlaturam mafia,prin a ne comunica intre noi toate problemele castigate sau pierdute,pt a ne intari si a invata.Stii ca sunt vise utopice,dar ceva tot s ar realiza.Ne am putea uni ,si cand trebuie,in fata primariei ,sa ne cerem respectarea drepturilor.Asa nu vor mai putea musamaliza....

Alte discuții în legătură

Unde poate fi reclamat administratorul? Anca1972 Anca1972 Buna ziua, As dori sa stiu unde poate fi depusa o reclamatie impotriva administratorului unei asociatii, avind in vedere ca: 1. asociatia noastra este ... (vezi toată discuția)
Obligativitate ? ContSters62736 ContSters62736 exista cumva vreun act normativ prin care asociatiile de proprietari sa fie obligate sa schimbe angajarile personalului (presedinte, administrator, femeie de ... (vezi toată discuția)
Unde reclam administratorul? CRISTIAN N-I CRISTIAN N-I buna ziua ,cum trebuie sa procedez daca vreau sa trimit/depun o sesizare scrisa in privinta domnului administrator ,fiind nemultumit de activitatea lui ... (vezi toată discuția)