Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... sanctiune cu caracter administrativ
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

sanctiune cu caracter administrativ

Intr-un dosar penal s-a terminat urmarirea penala si procurorul a dispus solutia urmatoare:
- netrimiterea in judecata (fapta nu prezinta pericol social etc.)
- scoaterea de sub urmarire penala
- se aplica invinuitului sanctiunea cu caracter administrativ: amenda

Intrebare: aceasta sanctiune cu caracter administrativ se trece in cazierul judiciar? Daca da care este statutul sau, cind si cum se sterge?
Corect.
Deci sanctiunea cu caracter administrativ se inscrie in cazier si este definitiva.

Daca se inscrie in cazier care sint urmarile juridice ale acestui fapt?

Dumneavoastra vreti neaparat ca amenda administrativa sa se inscrie in cazier?:))
Sanctiunea despre care vorbiti sau mai bine zis amenda administrativa nu se inscrie in cazier, de ce nu intelegeti?
Cum a zis si un domn avocat mai sus, amenda administrativa se aplica pe baza art 18^1 atunci cand se savarseste o fapta penala, dar al carei pericol social este minim, in consecinta nu prezinta pericolul social al unei infractiuni si nu se ajunge in instanta.
Pe 4 pagini tot incercam sa va explicam acest lucru.
Cat despre consecintele aplicarii unei asfel de amenzi, nu prea avem, adica daca o achitati nu este nicio problema, dar la urmatoarea abatere poate nu mai primiti doar o amenda administrativa.
ContSters178374, utilizator
1. In primul rind dv. nu apreciati ca am trecut cu eleganta peste nepolitete si recidivati.

2. Dupa ce ati venit cu texte trunchiate, dupa ce altii v-au adus argumente pe care l-ati acceptat vad ca revenitin cu aplomb: nu se merge cu interpretarea legilor ca la vot. adica nu majoritatea decide adevarul!

3.Sa va cred pe dv. sau legea? In legea cazierului la art. 9 scrie clar:
Art. 9. - In ceea ce priveste persoanele fizice, in cazierul judiciar se inscriu date privind:
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, sanctiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;

4. Am citat mai sus ce spune un judecator - Elena Maria TARTLER, judecător, Tribunalul Braşov intr-un articol aflat la adresa specificata:

"potrivit art. 10 din Legea nr. 290/2004, singurele înscrisuri comunicate de procuror care se pot înscrie în cazierul judiciar sunt: inceperea urmăririi penale, punerea în mişcare a acţiunii penale, precum şi ordonanţele de scoatere de sub urmărire penală sau de încetare a procesului penal. Potrivit art. 11 pct. 1 C. pr. pen., în cursul urmăririi penale procurorul poate dispune scoaterea de sub urmărire penală în cazurile prev de art. 10 lit. a-e C. pr. pen. şi încetarea urmăririi penale în cazurile prevăzute de art. 10 lit. f-h, lit. i indice 1 şi lit. j C. pr. pen. Se constată că singura dată când procurorul poate dispune o sancţiune administrativa care se poate înscrie în cazierul judiciar este situaţia prevăzută de art. 18 indice 1 C. pen., raportat la art. 10 lit. b indice 1 C. pr. pen. Per a contrario, niciodată procurorul nu va putea dispune aplicarea unei sancţiuni cu caracter administrativ în alte situaţii decât cele prevăzute de art. 10 lit. b indice 1 C. pr. pen."

5. Ceea ce constat, din aceste discutii si de pe alte forumuri, este ca profesionistii sint cam in ceata pe aceasta problema. De aceea am adresat o intrebare catre Serviciul cazier judiciar. Cind voi primi raspunsul il voi afisa.

PS. Nu eu sint cel amendat ci o alta persoana - dar nu este important pentru chestiunea discutata.
Art. 9. - În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
b) începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepsei închisorii, a măsurilor de siguranţă şi educative, liberarea condiţionată şi revocarea acesteia, sancţiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;

Domnule Ion Minca, acesta este articolul din Legea cazierului. V-am spus ca ati interpretat-o gresit. Acest articol se refera la amenzile administrative stabilite prin Codul Penal pt anumite infractiuni economice, este o exceptie. Era vorba numai despre amenzile administrative aplicate in baza art 74^1 C.pen, introdus prin Lg 202/2010. Vorbesc la trecut pt ca de la 11 mai pana si acest articol, 74^1, a fost declarat neconstitutional deci nu se mai inregistreaza nici macar pt acele infractiuni enumerate limitativ.
Concluzionand, amenda administrativa nu se inregistreaza in cazierul judiciar in nicio situatie, au fost cateva exceptii, dar in momentul de fata nu mai exista acele exceptii deoarece s-a declarat neconstitutional articolul 74^1 din C.pen respectiv Lg202/2010, iar doamna judecator se referea strict la acest articol.
Imi cer scuze daca m-am adresat intr-un mod nepoliticos, dar sper ca am explicat bine de aceasta data.
Ati inteles acum?

ion minca a scris:.. nu se merge cu interpretarea legilor ca la vot. adica nu majoritatea decide adevarul!

3.Sa va cred pe dv. sau legea? In legea cazierului la art. 9 scrie clar:
Art. 9. - In ceea ce priveste persoanele fizice, in cazierul judiciar se inscriu date privind:
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, sanctiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;

"potrivit art. 10 din Legea nr. 290/2004, singurele înscrisuri comunicate de procuror care se pot înscrie în cazierul judiciar sunt: inceperea urmăririi penale, punerea în mişcare a acţiunii penale, precum şi ordonanţele de scoatere de sub urmărire penală sau de încetare a procesului penal. Potrivit art. 11 pct. 1 C. pr. pen., în cursul urmăririi penale procurorul poate dispune scoaterea de sub urmărire penală în cazurile prev de art. 10 lit. a-e C. pr. pen. şi încetarea urmăririi penale în cazurile prevăzute de art. 10 lit. f-h, lit. i indice 1 şi lit. j C. pr. pen. Se constată că singura dată când procurorul poate dispune o sancţiune administrativa care se poate înscrie în cazierul judiciar este situaţia prevăzută de art. 18 indice 1 C. pen., raportat la art. 10 lit. b indice 1 C. pr. pen. Per a contrario, niciodată procurorul nu va putea dispune aplicarea unei sancţiuni cu caracter administrativ în alte situaţii decât cele prevăzute de art. 10 lit. b indice 1 C. pr. pen."

Eu stiu ca cel amendat pentru deranjarea linisti publici - are cazier
Intrebare Privind Monitorul Oficial cu numărul 485 din data de 5 iulie 2002, Hotarare nr. 585 a Standarde naţionale din 13 iunie 2002 de protecţie a informaţiilor clasificate în România, se regasesc la cazier si pot fi incadrate la condamnarii ca masuri administrative ? Ms.
Din cate vad, problema este ca nu se intelege un lucru: doar amenzile cu caracter administrativ aplicate printr-o hotarare judecatoreasca definitiva se trec in cazier (asta ca urmare a inlocuirii raspunderii penale), dar pe Dvs. v-a scos procurorul de sub urmarire penala, deci evident ca nu un judecator printr-o hotarare judecatoreasca definitiva, iar amenzile aplicate de catre un procuror si nu de un judecator nu se trec in cazierul judiciar. Aceasta este parerea mea, dar va rog sa nu va mai luati de specialisti, cum ii numiti Dvs. pentru ca nu e vina lor ca legislatia este atat de neclara, stufoasa si cu multe trimiteri.
Acesta este raspunsul care mi se pare logic si mi s-ar parea firesc sa fie si cel pe care o sa-l primiti