Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... debransare colterm tm
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

debransare colterm tm

Buna ziua,
Va ro sa imi spuneti cat este de legat ca colterm timisoara sa nu aprobe dosarul pentru debransarea de la reteaua lor?Daca ii dau in judecata pot obtine un aviz favorabil?Sau exista o alta solutie ?(nu ar fi prea indicat sa imi pierd bani si timp prin judecati).
Alta problema ar fi in cazul in care administratorul + presedintele blocului refuza sa semneze,este legal?Au dreptul sa ma impiedice sa pun centrala intr-un apartament in care sunt proprietar?
Multumesc
Buna ziua,
@Melabella
teava de gaz nu are nici o legatura cu debransarea sau cu montarea de centrala termica...poate fi montata si numai in vederea contorizarii individuale ...
Pt obtinerea autorizatiei aveti nevoie de semnaturile tuturor vecinilor deoarece acesta teava se va monta in spatiul comun

farnel, utilizator
Buna ziua,referitor la raspunsul dat de farnel legat de teava de gaz,eu am teava de gaz in bloc din 2005 si eu sint investitorul tevii de gaz cand am zis ca ma incalzesc cu gaz mam referit la centrala termica pe gaz ,si revin cu intrebarea in cazul meu in care eu ma incalzesc cu sistem propriu de incalzire ma pot obliga sa platesc si asociatiei caldura?
Numai in cazul cand aveti instalate pe pozitie atat radiatoare alimentate din reteaua statului cat si radiatoare instalate si alimentate de la centrala termica proprie. Sunteti in acest caz?.:O
Buna ziua,
Tin sa va multumesc tuturor pt raspunsuri si sper sa gasesc raspunsul la inca o problema la voi:apartamentul in care locuiesc are proiect de gaz atat menajer cat si pt centrala(aviz de la e-on gaz)dar este obtinut de fostul proprietar de la care am cumparat ap.,aviz obtinut din 2008.Eu ca sa imi pun acum centrala am nevoie de inca un proiect si inca o avizare sau trebuie doar sa atasez contractul de vanzare-cumparare?Presupun ca la e-on gaz sunt legala...nu?
Multumesc
buna ziua , referitor la intrebarea lui johnpescar momentan nu am instalata centrala dar o voi monta in luna august si voi debransa sistemul centralizat de la stat ,si voi fi pe cel propriu si revin cu intrebarea in cazul meu in care eu ma incalzesc cu sistem propriu de incalzire ma pot obliga sa platesc si asociatiei caldura?deoarece cei de la colterm nu ma scot din contractul asociatiei.astept raspuns!