Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA achizitie masina germania
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

achizitie masina germania

revin din nou cu aceeasi speta:
- PFA norma de venit ,prestari servicii intracomunitare, inregistrat in scopuri de TVA si inscris in ROI , am cod valid de TVA pt UE.
- vreau sa cumpar o masina din germania pana in 10.000 euro de la o societate care se ocupa cu vanzari de masini second hand; firma din germania are cod valid de TVA.
intrebare: care cod de TVA rebuie comunicat vanzatorului pt a fi scutit de plata TVA ? CUI SAU CIF?
in care cazuri sunt scutit de plata TVA atat in germania cat si in romania?
multumesc
multumesc pt raspunsul rapid. partial m-am luminat
ma puteti lamuri daca furnizorul din germania POATE scrie " regim special de scutire second-hand" pe factura emisa ?
Obiectul de activitate al firmei din germania este cumpararea de masini ieftine pe care le reconditioneaza si le vinde mai departe CLIENTILOR.
cum se procedeaza daca masina costa 10.000 euro sa zicem. se plateste TVA 19%in germania?
inca o data multumiri pt raspuns=D>
misaaa, utilizator
furnizorul poate sa aplice regimul second hand, adica tva asupra marjei sale de profit, dar in anumite conditii impuse de legislatie, asa cum am aratat mai sus.

daca masina costa 10.000 euro atunci aveti doar varianta 1, fiind obligat sa furnizati codul de tva intracomunitar.
mare atentie!!! plafonul este de 10.000 euro, adica 34.000 lei, pentru ca se calculeaza la cursul de la data aderarii, rotunjit.
una peste alta, daca masina este in jur de 8.300 euro, trebuie sa folositi codul de tva intracomunitar.

daca o cumpar in nume propriu, nu pe firma, de la firma germana , care sunt modalitatile de facturare? asa poate aplica regimul second?
sz dar sunt neclar
misaaa, utilizator
Haidati sa o lamurim...
Furnizorul din Germania are 2 posibilitati:
1. sa aplice regimul special de vanzare second-hand
2. sa nu aplice regimul special, ci sa regimul normal.

Care anume regim il va aplica nu putem noi nici sa stim si nici sa intuim, intrucat asta depinde de legislatia din Germania si de modul in care furnizorul a dobandit autoturismul. In plus, chiar in cazul in care sunt indeplinite conditiile pentru aplicarea regimului special, furnizorul poate opta pentru aplicarea regimului normal. In concluzie, asa cum ziceam exista cele 2 posibilitati de actiune ale furnizorului.

In cazul in care opteaza pentru regimul special, furnizorul va inscrie pe factura faptul ca facturarea s-a efectuat in regimul special de scutire second-hand. In cazul acesta nu e necesar sa ii comunicati codul Dvs. de TVA (pe care oricum nu il aveti, nefiind inregistrata in scopuri de TVA) intrucat oricum o sa va factureze cu TVA inclus (la marja de profit) pe care Dvs. nu puteti sa il deduceti. Deci in cazul asta e simplu si clar, nu aveti cod de TVA, nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA si nici nu trebuie sa ii comunicati nimic.

In cazul in care nu va factureaza in regimul special second-hand, deci se aplica regimul normal:
-daca valoarea achizitiei depaseste echivalentul in lei a 10.000 euro la cursul de la data aderarii, TREBUIE SA VA INREGISTRATI IN SCOPURI DE TVA INAINTE DE EFECTUAREA ACHIZITIEI (deci veti primi cod de TVA) pe care il veti comunica furnizorului; Totodata, trebuie sa va inregistrati in Registrul Operatorilor Intracomunitari. In acest caz, furnizorul va factureaza fara TVA iar Dvs. aplicati taxare inversa.
-daca valoarea achizitiei nu depaseste 10.000 euro, nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA, nu comunicati niciun cod furnizorului. Furnizorul va emite factura cu TVA de Germania pe care Dvs. nu il puteti deduce (nefiind inreguistrata in scopuri de TVA).

Sper sa fie clar.
AndreiBorbel a scris:

Haidati sa o lamurim...
Furnizorul din Germania are 2 posibilitati:
1. sa aplice regimul special de vanzare second-hand
2. sa nu aplice regimul special, ci sa regimul normal.

Care anume regim il va aplica nu putem noi nici sa stim si nici sa intuim, intrucat asta depinde de legislatia din Germania si de modul in care furnizorul a dobandit autoturismul. In plus, chiar in cazul in care sunt indeplinite conditiile pentru aplicarea regimului special, furnizorul poate opta pentru aplicarea regimului normal. In concluzie, asa cum ziceam exista cele 2 posibilitati de actiune ale furnizorului.

In cazul in care opteaza pentru regimul special, furnizorul va inscrie pe factura faptul ca facturarea s-a efectuat in regimul special de scutire second-hand. In cazul acesta nu e necesar sa ii comunicati codul Dvs. de TVA (pe care oricum nu il aveti, nefiind inregistrata in scopuri de TVA) intrucat oricum o sa va factureze cu TVA inclus (la marja de profit) pe care Dvs. nu puteti sa il deduceti. Deci in cazul asta e simplu si clar, nu aveti cod de TVA, nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA si nici nu trebuie sa ii comunicati nimic.

In cazul in care nu va factureaza in regimul special second-hand, deci se aplica regimul normal:
-daca valoarea achizitiei depaseste echivalentul in lei a 10.000 euro la cursul de la data aderarii, TREBUIE SA VA INREGISTRATI IN SCOPURI DE TVA INAINTE DE EFECTUAREA ACHIZITIEI (deci veti primi cod de TVA) pe care il veti comunica furnizorului; Totodata, trebuie sa va inregistrati in Registrul Operatorilor Intracomunitari. In acest caz, furnizorul va factureaza fara TVA iar Dvs. aplicati taxare inversa --- aici nu sunt de acord!!!!
1. PFA-ul din romania are deja cod de tva intracomunitar pentru prestari de servicii intracomunitare
2. nu poate aplica taxare inversa, nefiind platitor de tva in romania va plati tva prin depunerea decontului special de taxa, formular 301

-daca valoarea achizitiei nu depaseste 10.000 euro, nu trebuie sa va inregistrati in scopuri de TVA, nu comunicati niciun cod furnizorului. Furnizorul va emite factura cu TVA de Germania pe care Dvs. nu il puteti deduce (nefiind inreguistrata in scopuri de TVA).

Sper sa fie clar.