Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA aferenta dobanzilor incepand cu 01.01.2007
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA aferenta dobanzilor incepand cu 01.01.2007

cum se aplica acest TVA, in cazul contractelor de vanzare cumparare pe credit, cu plata in rate? si care este data de la care se aplica acest TVA?
muniek a scris:

Aceleasi intrebari le am si eu :ce e de facut?, sa achitam suma? eu am avut un contract la TBI si l-am incheiat in martie 2008, iar in iulie am primit in posta o notificarea si o factura cum ca trebuie sa platesc suma de 61 ron . Foarte ciudat este ca scrie ca trebuie sa platesc aceasta suma in 30 de zile ,dar nu scrie 30 zile de cand (ar trebui sa deduc eu?):
“ va rugam sa efectueti plata acestei sume la data de( in termen de ) 30zile”- exact asa scrie.
cand am sunat la ei si am cerut explicatii : daca legea era data din 1 ian 2007 de ce tocmai acum primesc o astfel de informare , mai ales ca eu cand am achiata ultima rata am sunat expre la ei si am intrebat daca sunt in regula cu contractul, daca mai am ceva de achitat si daca trebuie sa inchei un cont ceva, raspunsul lor fiint ca sunt ok.; de ce nu mi-s-a spus atunci ca va trebui sa platesc si aceasta suma: raspunsul lor a fost ca ei au fost in process cu statul roman precum ca sa nu se ceara aceasta suma si abia in iunie au pierdut procesul de aceea! Lucru care cred ca nu ma priveste pe mine .

Sfatul meu este sa faci plangere la OPC, pentru nerespecarea prevederilor din contract.
ghola a scris:

muniek a scris:

Aceleasi intrebari le am si eu :ce e de facut?, sa achitam suma? eu am avut un contract la TBI si l-am incheiat in martie 2008, iar in iulie am primit in posta o notificarea si o factura cum ca trebuie sa platesc suma de 61 ron . Foarte ciudat este ca scrie ca trebuie sa platesc aceasta suma in 30 de zile ,dar nu scrie 30 zile de cand (ar trebui sa deduc eu?):
“ va rugam sa efectueti plata acestei sume la data de( in termen de ) 30zile”- exact asa scrie.
cand am sunat la ei si am cerut explicatii : daca legea era data din 1 ian 2007 de ce tocmai acum primesc o astfel de informare , mai ales ca eu cand am achiata ultima rata am sunat expre la ei si am intrebat daca sunt in regula cu contractul, daca mai am ceva de achitat si daca trebuie sa inchei un cont ceva, raspunsul lor fiint ca sunt ok.; de ce nu mi-s-a spus atunci ca va trebui sa platesc si aceasta suma: raspunsul lor a fost ca ei au fost in process cu statul roman precum ca sa nu se ceara aceasta suma si abia in iunie au pierdut procesul de aceea! Lucru care cred ca nu ma priveste pe mine .

Sfatul meu este sa faci plangere la OPC, pentru nerespecarea prevederilor din contract.

Chiar asta am si facut astazi! Din cate am inteles de la Dna de la OPC,TBI credit sunt deja in vizorul lor si o sa poata sa imi dea un raspuns in momentul in care se finalizeaza ancheta carese ralizeaza de ceva vreme si care porneste la Bucuresti.
Asa ca m-am hotarat sa platesc , nefiind o suma fff mare doar 61 ron si cand va fi momentul ii voi recupera.
Multumesc pt sfaturi si astept si altele!
Din cate stiu TBI este o societtate de investitii financiare. Nu are nicio legatura cu TVA aferent dobanzilor.
ghola a scris:

Din cate stiu TBI este o societtate de investitii financiare. Nu are nicio legatura cu TVA aferent dobanzilor.

Cred ca este vorba de TBI Leasing. Aplica TVA la dobanzi.
Am mai discutat despre aceasta "ciudata" pretentiie a celor de al TBI credit.Opinia mea este ca, odata ce contractul s-a incheiat si partea creditata si-a achitat ratele ca un bun platitor, pretentile lor nu se mai justifica. Mai mult decat atat, prevederea pe care o invoca a aparut in 2006 - legea 343, a intrat in vigoare la 1 ianuarie 2007, deci nu aveau decat sa o aplice daca e legala - ceea ce este discutabil!- incepand cu acea data. Ca s-au "trezit" abia acum e riscul firmei lor, fiindca pe fostii clienti e dificil sa ii mai gasesti - unii si-au schimabat adresa, altii poate ca nici nu au primit acele notificari+facturi, dubioase ca si calcule, termen de achitare si insusi temeiul legal ciudat. Cred ca intr-adevar o reclamatie la OPC e cea mai buna solutie.