avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor masterat sau expert contabil
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

masterat sau expert contabil

Buna ziua,

Nu stiu in ce categorie de intrebari ar trebui sa incadrez intrebarea mea.
Va rog respectuos sa ma informati daca absolvirea unui masterat de expertiza contabila ( dupa absolvirea licentei de contabilitate si informatica de gestiune, 3 ani) este echivalent cu examenul de expert contabil CECCAR?
Am terminat cele 3 ani, mai sus mentionat si nu stiu sa decid continuarea, care ar fi mai avantajos, care are gradul mai inalt de calitate etc.?

Va multumes anticipat pentru pareri!!!

Cu respect,
Renata
Cel mai recent răspuns: anam79 , utilizator 13:36, 23 August 2011
Stimata REANATA70, din perspectiva ce mi-o dă experienţa îţi recomand urmarea MASTERATULUI în EXPETIZÃ CONTABILÃ şi mai apoi obţinerea recunoaşterii oficial-publice a capacităţii de exerciţiu profesional a CECCAR. Din punct de vedere temporal şi financiar efortul este cam acelaşi, dar rezultatul îţi va fi mai favorabil.
Indiferent de varianta ce o vei urma îţi doresc SUCCES!
Va multumesc tuturor!!!
Opiniile Dvs. ma ajuta sa vad mai clar in legatura ca aceasta tema.
Va multumesc sincer!

Cu respect,
Renata
@Renata70 . Eu am fost in situatia ta, dupa ce am facut CIG m-am inscris la Masterul de Concepte si practici de audit, pe care l-am terminat anul acesta. Acum pot intra in stagiatura de 3 ani la CECCAR fara examen, dar asta e valabila numai pana in decembrie anul acesta pentru mine. Apoi nu imi mai echivaleaza examenul. Probabil si tu cand vei termina, la fel vei putea intra in stagiatura fara examen doar intr-un timp limitat. Referitor la semnarea situatiilor financiare, poti semna intr-adevar pt firme pana in 35 000Euro/ C.A. anuala, sau daca esti angajata cu contract individual de munca pe functie de Contabil-Economist- tinand cont ca ai studii superioare. Asa lucrez eu acum.Calitatea dobandita de Expert Contabil de la CECCAR te ajuta DOAR daca vrei sa fii liber profesionista- sa ai firma ta de contabilitate- sa prestezi servicii contabile la mai multe firme. Succes! ;)
Lidana iti multumesc foarte mult!!!
Deocamdata nu am aspiratie sa am propria firma de contabilitate.
S-ar putea sa aleg varianta de masterat ca o urmatoare treapta....nu stiu, mai reflectez asupra deciziei.
Oricum iti multumesc ca mi-ai impartasit situatia ta!!!!
Succes si tie!!!
Renata70 a scris:

Buna ziua,

Nu stiu in ce categorie de intrebari ar trebui sa incadrez intrebarea mea.
Va rog respectuos sa ma informati daca absolvirea unui masterat de expertiza contabila ( dupa absolvirea licentei de contabilitate si informatica de gestiune, 3 ani) este echivalent cu examenul de expert contabil CECCAR?
Am terminat cele 3 ani, mai sus mentionat si nu stiu sa decid continuarea, care ar fi mai avantajos, care are gradul mai inalt de calitate etc.?

Va multumes anticipat pentru pareri!!!

Cu respect,
Renata




Avand in vedere ca dvs. ati urmat facultatea in sistem Bologna (3 ani), ar trebui sa va completati studiile superioare cu cele de master.

In paralel cu masterul puteti opta pentru sustinerea examenului de acces la CECCAR.

Legea 288/2004 - privind organizarea studiilor universitare
Legea 1/2011 - legea educatiei nationale

Alte discuții în legătură

Ceccar Adry90ana Adry90ana Buna seara, Sunt studenta in ultimul an la CIG (contabilitate si informatica de gestiune), Univ. Cuza, Iasi. Ma tot gandec sa dau mai departe la master la ... (vezi toată discuția)
Drept de semnatura emateiu emateiu Buna.Sunt economist intr-o firma de un an si ceva...am terminat \"finante-banci\" si master in \"audit si convergenta contabila\"...ce conditii ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
O cariera in contabilitate/audit sau in banci? Eddyyoyoo Eddyyoyoo Stimati utilizatori, Apelez la sfaturile dumneavoastra la urmatoarea dilema: O cariera pe termen lung in contabilitate/audit sau in banci? Eu studiez la ... (vezi toată discuția)