Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor masterat sau expert contabil
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

masterat sau expert contabil

Buna ziua,

Nu stiu in ce categorie de intrebari ar trebui sa incadrez intrebarea mea.
Va rog respectuos sa ma informati daca absolvirea unui masterat de expertiza contabila ( dupa absolvirea licentei de contabilitate si informatica de gestiune, 3 ani) este echivalent cu examenul de expert contabil CECCAR?
Am terminat cele 3 ani, mai sus mentionat si nu stiu sa decid continuarea, care ar fi mai avantajos, care are gradul mai inalt de calitate etc.?

Va multumes anticipat pentru pareri!!!

Cu respect,
Renata
ametist a scris:

. Daca te inscrii la master nu mai faci stagiul de 3 ani de la CECCAR; doar sustii examenul final.

Nu ti se echivaleaza masterul cu o parte din cei 3 ani de stagiatura la CECCAR decat daca l-ai absolvit la o facultate cu care CECCAR are incheiat protocol ( de obicei facultatile de stat din centrele universitare vechi , cu renume : Bucuresti , Iasi , Timisoara,...)Cel mai bine intrebi la CECCAR sau accesezi pagina de internet [ link extern ]