Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata de o zi in noul Revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata de o zi in noul Revisal

Am cativa angajati care au avut numai 1 zi de concediu fara plata. ex: 20 apr. Trec data de inceput suspendare 20.04, data de sfarsit tot 20.04, dar nu ma lasa programul. zice ca data de sf. susp. trebuie sa fie ulterioara celei de inceput. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?
multumesc
freeelis a scris:

1. pentru suspendare apare intervalul de suspendare , in raportul per salariat

2. @ angizah
se poate opera in REVISAL-ul nou ca data de incetare a suspendarii data de 23.09.2011 ... mie nu mi-a dat nicio eroare la inregistrarea unei astfel de situatii ...

da se poate, dar este corect sa trecem 23.09.2011 data incetarii cand de fapt e ultima zi suspendata cum rezulta din cererea salariatului?eu personal am efectuat o incetare suspendare cic cu prima zi lucrata a salariatului(ambele date si cea de sfarsit si cea de incetare au fost prima zi lucrata a salariatului)sper sa fi procedat corect!
pana la urma care este considerata data de incetare a suspendarii dupa definitie,versiunea stie cineva are dictionar de termeni?
alexandra24, utilizator
@alexandra24
Data de incetare a suspendarii din punctul meu de vedere este prima zi lucratoare a salariatului astfel perioada suspendarii (termenul pana la care isi produce efectele) este distincta.
In alta ordine de idei, daca am un salariat care a inceput lucrul in ziua de 01.01.2011 si am incetat raporturile cu el la data de 01.09.2011.
Inseamna ca pe 01.09.2011 a lucrat sau nu? E aceeasi poveste ca si la incetarea unui cim, cum e corect sa incetez un cim? la data incetarii adica ultima zi lucratoare sau urmatoarea zi nelucratoare?
Revisal in forma actuala permite distingerea unei perioade de suspendare si astfel data la care inceteaza suspendarea este prima zi lucratoare, cea care e trecuta si intial la completarea perioadei de suspendare. Astfel sintagma “pana la” inseamna ca pana la acea data contractul este suspendat nu si inclusiv acea data.
Si sfatul meu mai este sa nu operati Revisal pentru orice zi invoita de catre salariat, imaginati-va ca sunteti inainte de 01.01.2011 si acest Revisal reprezinta cartea de munca a salariatului, se opera in CM orice zi suspendata? Asta ca idee.
Legea nu reglementeaza ce fel de zi este ziua incetarii c.i.m. ...prin urmare, nu exista niciun impediment daca se inceteaza c.i.m. in zi lucratoare sau nelucratoare ..

@ alexandra24
Daca 23.09.2011 este zi de CFP, atunci ziua incetarii suspendarii este 24.09.2011 cand este si prima zi de reluare a activitatii ...
Nu exista precizari in acest sens cu privire la data incetarii suspendarii ...
factorZ a scris:

@alexandra24
Data de incetare a suspendarii din punctul meu de vedere este prima zi lucratoare a salariatului astfel perioada suspendarii (termenul pana la care isi produce efectele) este distincta.
In alta ordine de idei, daca am un salariat care a inceput lucrul in ziua de 01.01.2011 si am incetat raporturile cu el la data de 01.09.2011.
Inseamna ca pe 01.09.2011 a lucrat sau nu? E aceeasi poveste ca si la incetarea unui cim, cum e corect sa incetez un cim? la data incetarii adica ultima zi lucratoare sau urmatoarea zi nelucratoare?
Revisal in forma actuala permite distingerea unei perioade de suspendare si astfel data la care inceteaza suspendarea este prima zi lucratoare, cea care e trecuta si intial la completarea perioadei de suspendare. Astfel sintagma “pana la” inseamna ca pana la acea data contractul este suspendat nu si inclusiv acea data.
Si sfatul meu mai este sa nu operati Revisal pentru orice zi invoita de catre salariat, imaginati-va ca sunteti inainte de 01.01.2011 si acest Revisal reprezinta cartea de munca a salariatului, se opera in CM orice zi suspendata? Asta ca idee.

Inseamna ca pe 01.09.2011,data incetarii cim ,nu a lucrat(eu asa procedez)
Iar ca ex la suspendare:cerere salariat 01.08.2011-04.08.2011.
In aplicatie :Data incepere suspendare:01.08.2011
Data sfarsit suspendare:05.08.2011
Data incetare suspendare:05.08.2011
Interval suspendare:01.08.2011-05.08.2011(4zile suspendate)
Orice concediu fara plata trebuie inregistrat in Revisal ca o suspendare de contract, indiferent de nr de zile, de faptul daca am sau nu cerere de suspendare (in conditiile in care am cerere de co fara plata )?