Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sant in perioada de proba, pot pleca fara preaviz?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sant in perioada de proba, pot pleca fara preaviz?

Va rog mult sa ma sfatuiti in urmatoarea problema. M-am angajat la o firma, am semnat un contract de munca pe in 3 exemplare in care nu era trecut salariul inca (avand prosteste incredere si nevrand sa supar angajatorul). Programul de lucru era mentionat in contract ca fiind de la ora7 la 15.30, dar postul fiind de secretara sant nevoita sa stau la servici de obicei pana la orele 18 sau19 si salariul mult mai mic decat a lasat initial sa se inteleaga . In contract se mai precizeaza ca perioada de proba este de 30 de zile iar in caz de demisie trebuie sa efectuez 15 zile de preaviz. As dori sa-mi dau demisia cat mai urgent, fara a mai fi nevoita sa efectuez cele 15 zile. Este posibil? Cum trebuie procedat?
Va multumesc mult!
elnyy a scris:

Va rog mult sa ma sfatuiti in urmatoarea problema. M-am angajat la o firma, am semnat un contract de munca pe in 3 exemplare in care nu era trecut salariul inca (avand prosteste incredere si nevrand sa supar angajatorul). Programul de lucru era mentionat in contract ca fiind de la ora7 la 15.30, dar postul fiind de secretara sant nevoita sa stau la servici de obicei pana la orele 18 sau19 si salariul mult mai mic decat a lasat initial sa se inteleaga . In contract se mai precizeaza ca perioada de proba este de 30 de zile iar in caz de demisie trebuie sa efectuez 15 zile de preaviz. As dori sa-mi dau demisia cat mai urgent, fara a mai fi nevoita sa efectuez cele 15 zile. Este posibil? Cum trebuie procedat?
Va multumesc mult!
Conform prevederilor art.73 alin.(1) si (2) din Codul muncii, faptul ca sunteti in perioada de proba nu beneficiati de preavizul prevazut de lege, deci daca sunteti nemultumita puteti pleca de la angajator prin demisie! Angajatorul a mintit cand v-a spus ca daca veti pleca dandu-va demisia, veti avea obligatia sa efectuati acele 15 zile de preaviz! Fals!
Notificarea arata in felul urmator:

Catre, SC _____________________
_____________________
Dlui Administrator (Director) _________________

Subsemnata ________________________ salariata la sociatatea dvs. in functia de ___________prin prezenta va notific incetarea contractului individual de munca nr.__________/___________, cu data de _______________ in baza art.31(4.1) din Codul muncii.
Rog a se intocmi actele necesare si a ma anunta sa ma prezint pentru a-mi ridica carnetul de munca si nota de lichidare.
Data __________________ Semnatura ________________________

Faceti doua exemplare si unul il puneti prin posta cu confirmare de primire.
Daca se poate, ii dati numar de inregistrare la secretariat si pastrati dvs. un exemplar cu acel numar.
Succes!
Buna seara

Si daca ma hotarasc sa plec in aceste 30 de zile o sa amnevoie de nota de lichidare sau pot sa ma duc la urmatorul loc de munca cu nota de la firma anterioara?
Buna ziua
Ma aflu si eu in aceasta situatie in care am depus o notificare de incetare a contractului de munca in perioada de proba.
Acum problema mea este: am adus cartea de munca angajatorului si nu stiu daca este necesar sa se faca inscriere pe ea la ITM cu activitatea mea in firma.Ei sustin ca se va inscrie atat contractul de munca cat si cartea de munca la ITM.(este obligatoriu acest lucru?)
Ce va fii inscris in cartea de munca si cat ma afecteaza pe mine in fata unui viitor angajator?
1. Daca ati semnat CIM si acesta a fost inregistrat la ITM atunci va fi insrcris si in carnetul de munca, chiar daca ati lucrat si numai o zi.
2. Nu va afecteaza in nici un fel aceasta inregistrare.