avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi ale fostului sot asupra copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi ale fostului sot asupra copilului

dak in hotararea mea de divort nu este mentionat niciun program de vizita pt copil,deoarececa fostul sot nici nu s-a prezentat la divort ce drepturi mai are el asupra copilului care avea 11 luni cand am bagat divortul iar acum are aproape 6 ani,iar copilul nici nu il cunoaste
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 10:38, 30 Septembrie 2011
Problema dvs. depaseste planul juridic si se indreapta spre cel psihologic.
Vorbiti cu un psiholog.

Sub aspect juridic tatal natural ( adica cel adevarat ) are dreptul a a-si vedea copilul.
Cat priveste consecintele juridice dreptul exista.
Sub aspectul psihologic ar trebui sa vorbiti cu tatal real al copilului.
Este teribil de complicata situatia...
dak as dori sa il decad pe fostul din drepturi care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmez?el stiu bsigur ca nu o sa se prezinte pt ca nu il intereseaza si nici nu stiu de unde sa il iau.va multumesc si scuzati-mi insistenta
Faceti o cerere in acest sens la Autoritatea tutelera de domiciliu
va multumesc.aveti idee cam in cat timp se termina?
un parinte care nu a platit pensi alimentara, nu s-a ingrijit nici un fel de copil ramane in continuare parinte - su titlu, si apoi, si fizic, in cazul in care doreste; e trist dar adevarat; un parinte care nu plateste pensia alim poate fi inchis pt asta, dar nu decazut din drepturile parintesti; un parinte decazut din drepturi, poate, cu acordul autoritatii tutelare, sa isi viziteze copilul - citate din lege - drepturile copilului 272/2004 si codul familiei; e de-a dreptul stupid, dar se pare ca legea romaneasca, caci pe asta am citit-o, e mai optimista decat ultimul credul. bafta multa

Alte discuții în legătură

Custodia copilului in viitor bloodcrawler bloodcrawler buna ziua.. am si eu o intrebare simpla.. sunt casatorit si nu totul este roz.. vreau sa stiu daca se poate semna vreun act in caz de divort sa primesc ... (vezi toată discuția)
Vizitarea minorului mary1970 mary1970 In urma divortului, mamei ii este incredintat copilul minor, iar tatal are drept de vizita in week-end. Dupa diverse sicane pe care le face tatal cand afla ca ... (vezi toată discuția)
Decaderea din drepturi amocj amocj Buna, as dorii sa stiu cum pot sa-l decad pe fostul meu sot din drepturile parintesti ale fiului nostru.Pe scurt fiul meu are 5 ani,eram insarcinata cand am ... (vezi toată discuția)