Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... drepturi ale fostului sot asupra copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

drepturi ale fostului sot asupra copilului

dak in hotararea mea de divort nu este mentionat niciun program de vizita pt copil,deoarececa fostul sot nici nu s-a prezentat la divort ce drepturi mai are el asupra copilului care avea 11 luni cand am bagat divortul iar acum are aproape 6 ani,iar copilul nici nu il cunoaste
Problema dvs. depaseste planul juridic si se indreapta spre cel psihologic.
Vorbiti cu un psiholog.

Sub aspect juridic tatal natural ( adica cel adevarat ) are dreptul a a-si vedea copilul.
Cat priveste consecintele juridice dreptul exista.
Sub aspectul psihologic ar trebui sa vorbiti cu tatal real al copilului.
Este teribil de complicata situatia...
dak as dori sa il decad pe fostul din drepturi care ar fi pasii pe care ar trebui sa ii urmez?el stiu bsigur ca nu o sa se prezinte pt ca nu il intereseaza si nici nu stiu de unde sa il iau.va multumesc si scuzati-mi insistenta
Faceti o cerere in acest sens la Autoritatea tutelera de domiciliu
va multumesc.aveti idee cam in cat timp se termina?
un parinte care nu a platit pensi alimentara, nu s-a ingrijit nici un fel de copil ramane in continuare parinte - su titlu, si apoi, si fizic, in cazul in care doreste; e trist dar adevarat; un parinte care nu plateste pensia alim poate fi inchis pt asta, dar nu decazut din drepturile parintesti; un parinte decazut din drepturi, poate, cu acordul autoritatii tutelare, sa isi viziteze copilul - citate din lege - drepturile copilului 272/2004 si codul familiei; e de-a dreptul stupid, dar se pare ca legea romaneasca, caci pe asta am citit-o, e mai optimista decat ultimul credul. bafta multa