Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Vi se pare normal sa completam rubrica CNP sau ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Vi se pare normal sa completam rubrica CNP sau considerati ca e ABUZ ?

Romanii sunt obligati, prin lege, sa le comunice codul numeric personal (CNP) recenzorilor, in caz contrar urmand sa raspunda contraventional.

“Persoanele [ ....] sunt obligate sa furnizeze, pe propria raspundere, persoanelor care efectueaza inregistrarea in formularele de recensamant datele si informatiile prevazute in programul de recensamant”. “Nerespectarea prevederilor (…) atrage raspunderea contraventionala a celor vinovati”, se mai arata in textul legii.

De ce nu cer seria si nr. la CI, ca CNP-ul nu se mai schimba si e PERSONAL!

1. Isteria cu CNP - pornita de la TV - ne-a impartit in doua si nu stiu daca merita sa discutam despre acest subiect.
2. Cand dam CNP peste tot unde il cere nu ne mai opunem si la recensamant ne trezim ca nu e bine sa-l dam.
3. Am fost manipulati si de aceasta data!
CNP – abuz sau ba sa mi se pretinda?! Cred ca e abuz… Pana acum am urmarit numai legislatia RO – si tot abuz mi-a iesit… Repet, ca papagalul:
OUG 34 / 2011
Art. 12
In vederea asigurarii exhaustivitatii inregistrarii persoanelor si a calitatii datelor, la recensamant sunt prelucrate codul numeric personal, precum si etnia, religia si limba materna, cu respectarea prevederilor Legii nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date, cu modificarile si completarile ulterioare."
Legea nr. 677/2001 pentru protectia persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal si libera circulatie a acestor date
Art. 2 (4) Prezenta lege se aplica prelucrarilor de date cu caracter personal efectuate de persoane fizice sau juridice, romane ori straine, de drept public sau de drept privat, indiferent daca au loc in sectorul public sau in sectorul privat
Art. 8.
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal avand o functie de identificare de aplicabilitate generala poate fi efectuata numai daca:
a) persoana vizata si-a dat in mod expres consimtamantul; sau
b) prelucrarea este prevazuta in mod expres de o dispozitie legala.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili si alte cazuri in care se poate efectua prelucrarea datelor prevazute la alin. (1), numai cu conditia instituirii unor garantii adecvate pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.

Asemenea garantii nu exista in acest caz – parerea mea. Recenzorul, personal, nu e inscris ca operator de date cu caracter personal... Lasand la o parte faptul ca OUG ”bate” legea... Da, sigur, aprobata prin legea lui fix-pix.

M-am hotarat, insa, sa aflu cum a fost organizat in statele pe care ni le tot dau ca exemplu cei care croncane ca nu e abuz = guvernantii, reprezentantii INS si unele guri pe la tembeleziune.
”Jmecherii” din RO nu ne spun si faptul ca prin alte state nu au fost trimisi necunoscutii pe la usile oamenilor ci s-au trimis formularele in plic inchis, prin posta, cuprinzand o scrisoare prin care sunt rugati sa participe, indicatiile pentru completarea formularelor, formularele si un nr de telefon la care pot suna cei care nu inteleg cum ar trebui sa completeze si unde pot solicita sa fie trimisa o persoana care sa ii ajute (si apoi expediate formularele la INS) Se asigura si un program unde pot completa datele, direct pe web (fara listari si pix albastru, fara scaner si fara apel telefonic prin care sa-i anunti ca le vei trimite un mail). Altfel spus, si pe scurt: datele lor personale sunt mai in siguranta decat ale noastre.

Citind acestea chiar nu le voi da cnp! Desi eram la un pas sa-l dau pentru ca ma cauta recenzorul cu disperare, vecinii si rudele au inceput sa se crizeze si sa-mi spuna ca risc amenda ”usturatoare” si daca n-am din ce plati ma vor trimite sa lucrez la spatii verzi! Asa sa fie! Daca pot, ca voluntar, sa adun gunoaiele aruncate aiurea de nesimtiti o voi putea face si ”ca amenda” – in caz ca nu voi avea succes in contestarea amenzii... Chestiune de principiu: sa fie cum zice legea, nu cum vor niste guvernanti care-si bat joc de cetateni in fiecare zi.

Stiti ce mi se pare misto? De teama amenzilor unii ar fi in stare sa voteze ce li se impune! ”Daca nu votezi cu partidul X vei fi amendat” Si vor vota – fara a se mai gandi ca votul e... secret. :duh:

**
Ce-am mai auzit: unul zice: ”credincios fara confesiune” si recenzorul scrie ”fara religie”; unul declara: ”ateu” si recenzorul zice ca nu se poate daca e botezat in religia ortodoxa (de ce tocmai ortodoxa? Poate cetateanul a fost botezat catolic, sau... se presupunea ca apartine oricarei alte religii) – dar!!! cetateanul se trezeste, dupa doua zile, cu popa!!! care incearca sa-i ”explice” ce si cum! Alta: cetateanul dicteaza cnp, recenzorul scrie cnp in formular si dupa doua zile vine si-i cere cnp!!! ”L-am dat” zice omul (pentru ca l-a dictat) ; ”Ba nu”, zice recenzorul... In fine... Dar recenzorul n-avea formularul respectiv la el, dorea sa scrie cnp pe o hartiuta... Cetateanul a refuzat (pe asta am vazut-o si am auzit-o personal – cand cetateanul a dictat cnp si recenzorul a scris).

Daca acesta e recensamant pe bune inseamna ca m-am mutat pe Luna, cu satelitul, si habar n-am! Problema mea, corect! Sa fim cu totii sanatosi si sa dam mana cu mana cei cu amenda la cnp! As vrea s-o vad si pe asta! Amenda, adica... :D

**
Va lasati datele personale pe mana celor ca cel din exemplul urmator? Omu’ a zis in conferinta de presa ca ”se da amenda” si la telefon a zis ca nu primeste amenda cel care nu declara cnp :rofl:
[ link extern ]
trope_doi, utilizator
Diana

Stii, se zice ca "un secret impartasit, nu mai este un secret", adica indiferent de modul in care transmitem sau dictam un CNP este o "impartasire" a acestui secret.
Internetul are multi ochi, asa ca exemplul cum fac altii nu e din cele mai bine alese. Zic si eu!
Pana cand CNP-ul scris pe un document primar, indiferent ca este un formular scris sau transmis online, sa ajunga intr-o baza de date securizata, e vazut de cate cineva.
De cate ori iti dai CI in mana cuiva, undeva, acolo unde iti este cerut, acel cineva il poate retine si ti-l poate folosi.

Asa ca povestea cu CNP-ul, o mai zic odata, alocat tocmai pentru identificarea persoanei, este ca un "drob de sare". Unii se uita si se vaita ca o sa cada peste copil si o sa-l omoare, altii il ignora pentru ca au bagat de seama ca n-are cum sa cada de-acolo unde este pus, altii muta copilul in alt loc, ca doamne fereste, totusi, poate cade casa si vreo barna impinge drobul tocmai peste copil.

Si pana la urma, am scapat noi teferi dupa atatea locuri unde am declarat CNP-ul.....n-om mai scapa si de data asta fara sa ni se casuneze vreun necaz de unde nici cu gandul nu gandim?

Sa fim optimisti, totusi, altele sunt belelele noastre cele dintai! :)
elga50, moderator
cenepeul meu este:

XXXXXXXXXX646

Xse poate afla usor de la prietenii mei sau urmariti cand primesc felicitari de ziua mea de nastere.

Important est eca prietenii mei sa nu imi divulge adresa mea, nu cumva sa vina cineva sa-mi sparga apartamnetulsi sa-mi ia datoria de 2.600 de euro pe care ii mai am inca la banca.

CNP-uriele sunt pe toate gardurile si un recenzor cu...cap nu va va mai deranja pentru ca il poate gasi la primarie in registrul agricol sau in listele electorale permanente.

Va ma amintiti ca, pana la ultimile alegeri electorale, listele elctorale, care contineau si CNP-uriel, erau afisate, in mod obligatoriu, la sectiile de votare?

Darie Tudor a scris:
CNP-uriele sunt pe toate gardurile si un recenzor cu...cap nu va va mai deranja pentru ca il poate gasi la primarie in registrul agricol sau in listele electorale permanente.

Nu prea cred... Functionarul de la INS ar avea sanse, dar nu recenzorul... Cel putin n-ar fi normal intr-un stat de drept... Dar: care stat de drept?! Pentru ca aceasta e, de fapt, ”problema” unora: stat de drept e numai cu numele

Darie Tudor a scris:
Va ma amintiti ca, pana la ultimile alegeri electorale, listele elctorale, care contineau si CNP-uriel, erau afisate, in mod obligatoriu, la sectiile de votare?

Asta arata cat sunt de dezinformati romanii si nu are legatura cu legalitatea ”operatiunii” Romanii – in majoritate covarsitoare – n-au habar care le sunt drepturile! Si cand cineva le spune care sunt se tem sa le ”revendice”, sa nu fie amendati, sa nu-si piarda locul de munca etc.

**

Cred ca nu m-ati inteles (si e numai vina mea) : nu ma intereseaza sa nu dau cnp pentru ca este secret! Nu ma tem de bele din cauza cnp – nu cer sa mi se retrocedeze imobile, ca exemplu :D

E chestiunea cu amenzile care cocoseaza (tocmai pentru a inspira teama) , e vorba despre ce zice legea si ce zic functionarii statului, e vorba despre faptul ca puteau organiza un recensamant adevarat – dar au facut o chestie care le sta in fire: repede si prost (cu intrebari axate pe chestiuni nu tocmai importante, sau care pot deveni statistica urmarind alte surse)
E vorba ca sunt mincinosi…
E vorba ca e randul meu sa NU fac asa cum vor ei. E vorba despre frica ce-i impinge pe romani sa faca si ceea ce nu vor – indiferent care sunt motivele pentru care nu vor; e vorba despre romani care nu se sfiesc sa scrie si sa para oameni care-si doresc sa schimbe ceva in bine si se tem de eventuale sanctiuni. Niciodata schimbarile nu se fac fara “auci”. E un mod de a manifesta solidaritatea – dar teama de amenzi da totul peste cap si – ca de obicei – din sute de viteji mai raman cinci ( o dovada in plus ca teoria e una si practica alta) Cei patru evanghelisti erau doar trei: Luca si Matei.

E – daca vreti – un alt mod (o alta ocazie) de a le spune functionarilor care “conduc” statul ca m-am saturat de textele lor
:yes: