Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MAGISTRATILOR
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

PLANGERE PENALA IMPOTRIVA MAGISTRATILOR

Ce parchet are calitatea de a cerceta o plangere penala impotriva unor magistrati : procurori, prim-procurori, judecator ? PARCHETUL GENERAL??

justdeals, utilizator
Eu cred ca merita - dacă avem dovezi ?i încă nu am clacat psihic.
Nu cred ca este cazul sa ne lăsam călca?i in picioare de un sistem corupt. Cineva trebuie sa reu?ească.
Plângerea împotrivă DNA trebuie sa o face?i catre Procurorul General de la Parchetul Înalta Curte de Casa?ie si Justi?ie a României.
Gabriela Mihai, Avocat
Nu cred ca ma insel, dar in procesul meu pe parcurs,am simtit repercursiunile indraznelii de a face plangere penala procurorului.
In ceea ce priveste ura magistratilor impotriva avocatiilor nu am intalnit-o, din potriva :
Am fost la o dna. av. (renumita)sa-mi preia cazul si i-am spus sincer si de plangerea facuta pentru abuzurile din ancheta, citez:"Mare greseala...., dar promisiune ca in urmatoarea etapa ,respectiv CA ma va reprezenta.
La telefonul meu ulterior am primit rapunsul caustic"Nu ma intereseaza cazul dvs..."
Sunt dezamagita,dar sa stiti ca perseverez, ceea ce sfatuiec pe toata lumea.
Daca toti care au aceste probleme ne-am uni si organiza???
Subscriu la aceasta ultima idee. Este foarte important sa ne unim si sa actionam impreuna. Cazurile izolate pot fi mai usor ascunse. Am putea contacta o organizatie pentru apararea drepturilor omului sau am putea face publice cazurile acestea prin intermediul unui ziar sau al unui post de televiziune. Eu am facut un site pe Internet. Dar singur e greu. Esti luat drept prost sau nebun. Vad zilnic cum e accesat site-ul de Ministerul Justitiei si cu toate acestea nici un rezultat.
E trist ceea ce se intampla cu justitia in Romania. Iar cea mai clara dovada ca nu spunem prostii, sunt desele procese pierdute de Statul Roman la CEDO.
florindbro, utilizator
vorbiti prostii,plangerea penala se adreseasa parchetului de pe langa curtea de apel daca procurorul face parte din cadrul parchetului de pe langa judecatorie sau de pe langa tribunal nicidecum procurorului general al p dpl iccj
avocat33, utilizator
orice drept al omlului incalcat nu poate fi reclamat decat acolo unde este mama drepturilor omului, cunoscut fiind ca statul roman pierde la cedo, de regula. Oare de ce?

de la prea multe articole de lege, s-ar putea sa nu mai intelegem sensul legilor

sensul legii e sa protejeze

in consecinta la cedo plangerea facuta dinainte pe motive de incalcare a drepturilor omului, este perfect indreptatita.

Intrebare: CE VA FACETI DACA DATORITA INCALCARII DREPTURILOR OMULUI, nici nu mai ajungeti in stadiu de proces? Asteptarea terminarii unui eventual "recurs" este complet imposibila si hilara. Drum drept direct la cedo, fara nici un fel de "recurs" conditionat de legislatie. A incercat cineva si nu a reusit?
ContSters83715, utilizator