avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 168 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... compensare co neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

compensare co neefectuat

O salariata care revine din cic anul acesta mai poate cere banii pe concediul neefectuat din anii 2007 si 2008.
care este art care reglementeaza acest aspect...
multumesc anticipat pentru raspunsuri?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:21, 3 Noiembrie 2011
freeelis a scris:

De solicitat il poate solicita , insa in cazul unui refuz nu prea mai are ce sa faca ... dreptul la o eventuala actiune in instanta este prescris.

da, insa daca face o sesizare la ITM, iar inspectorii dispun masuri in urma controlului, angajatorul va trebui sa-l programeze in CO pe salariat.
Florin Cioca a scris:

freeelis a scris:

De solicitat il poate solicita , insa in cazul unui refuz nu prea mai are ce sa faca ... dreptul la o eventuala actiune in instanta este prescris.

da, insa daca face o sesizare la ITM, iar inspectorii dispun masuri in urma controlului, angajatorul va trebui sa-l programeze in CO pe salariat.


Depinde .. intrucat angajatorul poate invoca lipsa unei programari colective sau individuale de stabilire a CO, iar programarea trebuia sa se faca pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.


freeelis a scris:

Florin Cioca a scris:

freeelis a scris:

De solicitat il poate solicita , insa in cazul unui refuz nu prea mai are ce sa faca ... dreptul la o eventuala actiune in instanta este prescris.

da, insa daca face o sesizare la ITM, iar inspectorii dispun masuri in urma controlului, angajatorul va trebui sa-l programeze in CO pe salariat.


Depinde .. intrucat angajatorul poate invoca lipsa unei programari colective sau individuale de stabilire a CO, iar programarea trebuia sa se faca pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.





pai se dispune in masuri.....:(
Florin Cioca a scris:

freeelis a scris:

Florin Cioca a scris:

freeelis a scris:

De solicitat il poate solicita , insa in cazul unui refuz nu prea mai are ce sa faca ... dreptul la o eventuala actiune in instanta este prescris.

da, insa daca face o sesizare la ITM, iar inspectorii dispun masuri in urma controlului, angajatorul va trebui sa-l programeze in CO pe salariat.


Depinde .. intrucat angajatorul poate invoca lipsa unei programari colective sau individuale de stabilire a CO, iar programarea trebuia sa se faca pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.





pai se dispune in masuri.....:(


ITM -ul nu cred ca poate obliga pe un angajator sa faca programarile de CO ... care ar fi cadrul legal al unei astfel de obligatii ?

codul muncii si Lg 108/1999.

Alte discuții în legătură

Concediu odihna basic basic Conf. Codului muncii toti angajatii trebuie sa-si ia concediul de odihna. Intrebare: Un angajat nu vrea concediul de odihna, poate sa refuze? Cum poate ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihna neacordat codulmuncii codulmuncii Buna ziua. Sunt in conflict cu angajatorul deoarece nu vrea sa-mi plateasca concediile neefectuate din vina sa. Ce trebuie sa fac mai departe? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ruksandra ruksandra Am lucrat ca și lucrător comercial din august 2017 pana în octombrie 2018. Eu pe anul 2017 nu am avut nici o zi de concediu, iar pe anul 2018 am avut 12 ... (vezi toată discuția)