Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident fara victime, neacordare prioritate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident fara victime, neacordare prioritate

daca am avut permisu luat pentru depasire pe linia continua in aprilie 2011,si acum nu am acordat prioritate si am facut accident fara victime,si mi sa suspendat permisul pentru 30 de zile ce se poate intampla?este posibil sa mi fie anulat?

Pentru 30 de zile:

- Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata

- Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar

- Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept

- Nerespectarea regulilor privind depasirea

- Nerespectarea indicatiilor agentului de circulatie
Stati putin ca ne-atia metit de tot.Pai a tamponare sau accident cu vatamare?De unde stiti ca v-a suspendat 30 zile permisul.Cazul s-a solutionat ca tamponare sau s-a intocmit dosar penal?????In primul rand neacordarea de prioritate are ca sanctiune retinerea permisului 60 zile.La tamponare masura se ia pe loc dar la dosar penal permisul este retinut pentru cercetari.De abia la finalul anchetei dupa rezolutia parchetului se stabileste perioada de retinere care este tot 60 zile.