Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Infintare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Infintare ONG

Suntem trei persoane care vrem sa infintam un ONG care are ca si scop construirea unui azil de batrani,azil care sa aiba si un magazin de desfacere unde sa se poata vinde ouale care se produc de gainile de la azil,laptele pe care le produc vacutele de la azil etc cum sa scriem statutul si contractul?
Trebuie sa fie un inceput in toate. Problema era sa incepeti cu pasi mici. Uite acum puteti incepe cu cooptarea catorva persoane care sa mearga alaturi de dumneavostra in acesta treaba, cu infiintarea ong , cu atragerea de ceva fonduri, cu derularea catorva activitati si cu croirea de drumuri catre posibili finantatori.
Planul e destul de simplu.Greu cu practica.
Cumpararea unui teren pe care il stim deja cu bani adunatii din donatii de la oamenii de rand si micile firme.
Planul pentru construirea azilului este si acesta donat de un proiectant impreuna cu arhitectul .
TAXELE DE CONSTRUIRE PLATITE TOT DIN SPONSORIZARI.
Construirea propriu zisa:caramida -fabrica de caramida doatie
cimentul-fabrica de ciment
tigla sunt mai multi donatori
geamuri sunt mai multi donatori
obiectele sanitare-sunt donatorii
faianta-sunt donatori
etc.
Toti acestia a promis sa faca donatiile daca le dam chitanta ca sa isi deduca impozitul.
E vorba de voluntariat.
Eu nu vreau sa castig nimic, "eventual sa ma ajute si pe mine Dumnezeu pt ca ma straduiesc sa fac bine la altii si sa imi ierte din pacate este tot ce vreau"
Eu sunt traducator si interpret autorizat romana araba si retroversiune si viitor avocat
Mai am foarte multe de invatat pana a deveni un avocat macar bunicel:)
george-neagu, moderator
Succes!
sa fie cat mi mult
Doamne ajuta.
Mana de la mana nimic nu-i imposibil.=D>