Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!

Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata:
-Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii speciale
-Al doilea caz este alt pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are lucrat in conditii speciale 5 ani 11 luni si 21 de zile

Nu sunt singurile cazuri.Pe acestea(dosare)le detin.

Beneficii pentru aceste perioade lucrate in conditii speciale:
1-Perioada suplimentara la vechimea in munca = 0
2-Reducerea varstei standard de pensionare = 0
3-Punctaj suplimetar = 0

Mentionez ca nu au beneficiat de prevederi(legi)speciale.Adica de un stagiu complet de cotizare, redus.

Nu am un raspuns la intrebarile dvs. intrucat nu pot sa stiu ce au gandit cei care au elaborat Legea nr. 263/2010. Daca doriti o speculatie, tot despre stagiul complet de cotizare poate fi vorba. Celor care au lucrat in conditii speciale li s-a determinat punctajul mediu anual in functie de stagii complete mult mai mici fata de cei care au lucrat in conditii deosebite. Dar asta este si ramane doar o speculatie.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Eu am mers pe firul(evolutia)prevederilor legale.
Legea 218/2008:

Art. 1651. – (1) Pensionarii sistemului public ale căror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupe superioare de muncă, precum şi cei care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale sau deosebite şi ale căror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislaţiei în vigoare după această dată beneficiază de o creştere a punctajelor realizate în aceste perioade, după cum urmează:

Potrivit legii 218/2008 ambele conditii ar fi beneficiat de cresterea punctajelor.

O.U.G.209/2008:

Art. 1651. - (1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:

O.U.G.209/2008 a scos ambele conditii de la cresterea punctajelor.

Legea 263/2010:

Art. 169

(6) Prevederile art. 100 lit. a), referitoare la majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii deosebite de munca dupa data de 1 aprilie 2001, se aplica si persoanelor inscrise la pensie anterior intrarii in vigoare a prezentei legi.

Art. 100
Persoanele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupele I si a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, cele care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca, potrivit legii, beneficiaza de majorarea punctajelor lunare realizate in perioadele respective, dupa cum urmeaza:
a) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau in locuri de munca incadrate in conditii deosebite, potrivit legii;

Legea 263/2010 a reintrodus la cresterea punctajelor doar conditiile deosebite.

Ceva nu este in regula.

Din punctul meu de vedere acest topic poate fi inchis oricand.Eu voi cere in continuare informatii de la institutiile statului,pana ma voi(vor)lamuri.
www.avocatnet.ro/content/for...

Cazul de mai sus,se incadreaza in acest topic deschis de mine.
core a scris:

Domnilor,va multumesc pentru ajutor.!
Dle .Carp. Anul nasterii.2.10.1951.
Stagiu complet de cotizare cf.Lg.19 din 2000 )- 32 ani
Total stagiu cotizare realizat - 52 ani.2 luni. 2 zile. din care
-in gr.1 lg.3.din 1977 - 28.ani.11.luni.28.zile
-in gr.2.- 0
-cond.speciale.-7ani,7 luni si 6 zile
-stagiu asimilat- 1an ,5 luni,4 zile
-stagiu asimilat alte drepturi -1 luna.21 de zile
-stagiu aferetn gr.1 si 2 -14 ani

Puncte realizate in perioada 03. 1970-03.1992 - 72.27714
nr.puncte cf.oug 209 din 2008.-20.95322
punctaj mediu anual- 2.91345
din care,maj oug.209- 2008-0,65478

Dl.Carp. prin lg.263.din 2010 art.30 parca,s/a obtinut incadrarea in grupa speciala,pentru lucru in gr.1 de radiatii ,de catre fabrica din anul.1992.Pina la aceasta lege,avind gr.speciala din anul 2001.Iar din 1992, pina in 2001,grupa 1 de munca.Cei 7 ani,7 luni,6 zile,lucrat in conditii speciale au fost luati in considerare din anul 2001 pina in 2009 cind am iesit la pensie.Am luat adeverinta de la fabrica prin care arat ca din 1992 am lucrat cf.lg.263.aer.30 in zona.1 de radiatii si deci beneficiind de conditii speciale,cf.acelees legi.Am mers la casa de pensii si am cerut recalcularea pensiei,pentru modificarile aparute si prezentate in adeverinta..Raspunsul a fost,o detailare a anilor,grupelor,punctajelor,asa cum vi le-am specificat mai sus.Oare, cei 9 ani de gr.speciala obtinuti,ca urmare a lucrului in zona 1.de radiatii,nu au nici o importanta.Lg.263 nu e valabila si in cazul nostru,a acelor care am iesit mai inainte la pensie?
Multumesc frumos!
Se pare ca in tara asta nimic nu se mai obtine decit iesind in strada,ori in instanta.

Aceasta este una din probele pe care le am,ca 7 ani,7 luni si 6 zile in conditii speciale(in cazul de fata,gradul I de radiatii)=7 ani,7 luni si 6 zile in conditii speciale de munca.

Semnul = se refera la modul de calcul al punctajului mediu anual pentru acea perioada(7,7.6).
Este la fel.

Pot demonstra corectitudinea afirmatiilor de mai sus in fata oricarui specilist in domeniu,cu temeiuri legale.

Pentru cei care au facut aplicatii pe zeci,chiar sute de decizii(dosare)nu mai este nevoie de aceasta demonstratie.
Se vede de la mare,distanta.

In aceasta situatie se afla mii,poate zeci de mii,de pensionari.

Pierderea medie estimata de mine,este de aproximativ 100 de lei pe luna.

Ma mira faptul ca nimeni(din cei afectati)nu a sesizat aceasta nedreptate.

Desi nu am legatura cu cele de mai sus,imi doresc cel putin sa conving autoritatile,sa recunoasca ca exista aceasta nedreptate.

De ce nu se acorda punctaj suplimentar pentru conditii speciale ?
Raspuns:
Nu exista prevedere legala pentru asa ceva.

Daca nu se acorda punctaj suplimentar(nu prevede legea)concluzia este:
Conditii speciale de munca=conditii normale de munca.