avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!

Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata:
-Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii speciale
-Al doilea caz este alt pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are lucrat in conditii speciale 5 ani 11 luni si 21 de zile

Nu sunt singurile cazuri.Pe acestea(dosare)le detin.

Beneficii pentru aceste perioade lucrate in conditii speciale:
1-Perioada suplimentara la vechimea in munca = 0
2-Reducerea varstei standard de pensionare = 0
3-Punctaj suplimetar = 0

Mentionez ca nu au beneficiat de prevederi(legi)speciale.Adica de un stagiu complet de cotizare, redus.




Mentionati niste dosare. Poate ar fi bine sa-i sfatuiti pe cei implicati, sa continue o actiune in instanta pana la Curtea Constitutionala.
Sunt in posesia a 3 decizii de acest fel.Si mai pot face rost de cateva.
Mentionarea lor,nu conduce la rezolvare.Nu cred ca sunt dispusi sa actioneze in instanta.
Asteptarile lor sunt,de la mine.Problema ar fi simpla,daca as reusi s-o introduc in dezbatere publica.La acest moment,astept raspuns de la Casa locala de pensii Arad sa vad baza legala a afirmatiilor.Astept deasemenea interpretari a acestor afirmatii de la CNPP si de la MInisterul Muncii.
La acest moment am de ce ma agata..A confirmat cineva din sistem cele afirmate de mine.
Vidul legislativ este evident.Dupa mine,nici nu mai trebuie probat.
Raman in asteptare.
Dezbaterea publica ar putea fi o solutie, daca cei direct interesati nu sunt dispusi la o actiune in instanta, de altfel de lunga durata, timp in care s-ar putea rezolva.
Daca MM ar fi cu adevarat interesat de corectarea tuturor nedreptatilor din Legea pensiilor publice nr. 263/ 2010 atunci ar deschide o discutie in acest sens, pe site-ul oficial al ministerului, sa colecteze tot ce stiu cei care s-au lovit intr-un fel sau altul de probleme, la casele de pensii.
Poate trimiteti deciziile respective la Avocatul poporului, sa-si dea cu parerea.
Pe moment raman in asteparea unor raspunsuri.
Nu pot crede,ca un director al unei case locate face afirmatii fara acoperire legala.
CNPP a recunoscut ca exista acest vid legislativ.

Raspuns:

Legislatia in vigoare, la acest moment, nu prevede majorarea punctajelor anuale din perioadele lucrate in conditii speciale.

Sursa:

[ link extern ]


26-02-2014 12:23


Alte discuții în legătură

Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015 Carp Mircea Carp Mircea Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari: -Cei care au lucrat in grupele superioare I si ... (vezi toată discuția)
Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)