avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!

Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata:
-Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii speciale
-Al doilea caz este alt pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are lucrat in conditii speciale 5 ani 11 luni si 21 de zile

Nu sunt singurile cazuri.Pe acestea(dosare)le detin.

Beneficii pentru aceste perioade lucrate in conditii speciale:
1-Perioada suplimentara la vechimea in munca = 0
2-Reducerea varstei standard de pensionare = 0
3-Punctaj suplimetar = 0

Mentionez ca nu au beneficiat de prevederi(legi)speciale.Adica de un stagiu complet de cotizare, redus.




Ultimele informatii pe aceasta tema:

Urmare numeroaselor petiţii adresate atât Ministerului, Muncii...................................................................



În primul rând dorim să vă mulţumim pentru transmiterea propunerilor dumneavoastră..........................


Având în vedere că soluţionarea aspectelor sesizate presupun o modificare a cadrului legal existent, vă asigurăm că propunerile dvs. au fost reţinute şi vor fi analizate atât la nivelul instituţiei noastre, cât şi al Casei Naţionale de Pensii Publice, în vederea unor eventuale modificări şi completări ale legislaţiei în domeniu.

Au aparut ceva sperante in rezolvarea acestei situatii,dar sunt mici.
Sunt mici pentru ca nu am sustinere din partea celor direct vizati.
Cei vizati sunt cel putin de ordinul miilor.
Pe aceasata tema voi ramane in continuare singur,impotriva tuturor.
Fara presiunea hotararilor judecatoresti, personal, ma indoiesc ca se va rezolva prea curand, motivul fiind acelasi, mereu invocat - lipsa de bani, desi pensionarii sunt zilnic "sanctionati" la bani si vor fi si in continuare, nu se stie cat timp.
Oricum si daca se modifica legea, se va aplica numai incepand cu data intrarii in vigoare, a modificarii, in niciun caz retroactiv.
Problema ridicata de mine este destul de complicata.
A ajuns atat la ICCJ,cat si la CCR.
Ce inteleg juristii din aceasta decizie a ICCJ ?
Ce sanse sunt ?
In situatia de mai sus,ma simt nevoit sa cedez in lupta mea cu toate institutiile statului.

Problema este de nivelul unui elev de clasa a II- a.

-S-a prevazut acordarea punctajului suplimentar pentru conditii speciale si deosebite(legea 218/2008 art.165^1).
-S-a acordat doar pentru conditii deosebite(legea 263/2010 art.169(6))

Cine nu a primit punctaj suplimentar ?

Decizia se gaseste aici:


[ link extern ]
Recunosc ca am terminat clasa a 2-a in urma cu vreo 60 de ani, dar nu stiu raspunsul. #-o
Pe mine personal, nu ma mira deloc astfel de decizii ale CC, sunt inspiritul legii pensiilor publice trecute prin parlament prin asumarea raspunderii guvernului Boc.
Ce ma mira este, de ce nu se abroga o data aceasta lege si sa se aprobe alta, ca se tot promite de vreo 4 ani acest lucru.
Se pare ca s-a rezolvat problema:

www.avocatnet.ro/content/art...

Astept promulgarea si publicarea in M.Of.

Alte discuții în legătură

Ce pensionari vor beneficia de prevederile legii 192/2015 Carp Mircea Carp Mircea Potrivit legii 192/2015 beneficiaza de majorarea punctajelor cu 50%, respectiv cu 25% urmatorii pensionari: -Cei care au lucrat in grupele superioare I si ... (vezi toată discuția)
Majorarea punctajului pentru activitatea lucrata in grupa i incepand cu 1 ianuarie 2010 sudussrl sudussrl am iesit la pensie in 4 nov. 2009 la cerere cu o pensie de 932 lei. am lucrat in grupa I de munca. nu mi s-a marit pensia de la 1.01.2010 conform OUG 209/2008. ... (vezi toată discuția)