Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca!

Aduc probe ca afirmatia de mai sus este adevarata:
-Primul caz este un pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are 7 ani si 5 zile in conditii speciale
-Al doilea caz este alt pensionar care in total stagiu de cotizare realizat,are lucrat in conditii speciale 5 ani 11 luni si 21 de zile

Nu sunt singurile cazuri.Pe acestea(dosare)le detin.

Beneficii pentru aceste perioade lucrate in conditii speciale:
1-Perioada suplimentara la vechimea in munca = 0
2-Reducerea varstei standard de pensionare = 0
3-Punctaj suplimetar = 0

Mentionez ca nu au beneficiat de prevederi(legi)speciale.Adica de un stagiu complet de cotizare, redus.

Cred ca se doreste o selectie naturala.
Ma opresc si nu dezvolt subiectul.
Am postat:
Numarul celor care se incadreaza la punctul(2)trebuie sa fie = 0

In 0(zero)de mai sus,intra:

-Grupele de munca I si II,rezolvate de:

-O.U.G.100/2008 + art.169
-Legea 218/2008
-O.U.G.209/2008

Conditii deosebite rezolvate de legea 263/2010 art.169(6)

Nu intra:

-Conditii speciale

Greseala a fost din neatentie.

Pentru conditii speciale am deschis acest topic.

Carp Mircea, utilizator
Legea 192/2010

(2) Prevederile alin. (1) se aplica pensionarilor ale caror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 si care, conform prevederilor legale in vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009, Legii nr. 218/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, de prevederile art. 169 din prezenta lege, precum si de majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii speciale dupa data de 1 aprilie 2001.

Din acest aliniat lipseste O.U.G.209 si Legea 226/2006

In aceste conditii am intrebat la CNPP daca cei care si-au deschis drepturile pe legea 226 vor beneficia de majorare.
De unde reiese ca da, de unde reiese ca nu.

Daca nu au acceptat varianta mea, atunci acest aliniat eu l-as fi vazut in felul urmator:

2) Prevederile alin. (1) se aplica pensionarilor ale caror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 si care, conform prevederilor legale in vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform art.78^2 din legea 19/2000:

-In forma prevazuta de O.U.G.100/2008
-In forma prevazuta de Legea 218/2008
-In forma prevazuta de O.U.G.209/2008

Deasemenea nu vor beneficia de majorarea punctajului nici cei care si-au deschis drepturile pe legea 226/2006.
Aliniatul (2) din legea 192/2015 lasa multe semne de intrebare.
De ex:
1)Cei care au beneficiat de predeverile legii 226/2006.
Au cel putin 25 de ani in conditii speciale.
O mica parte din ei sunt dupa 01/04/2001
Marea parte sunt ani in grupa I realizati anterior datei de 01/04/2001 si care au fost asimilati la conditii speciale.
Pentru anii in conditii speciale de dupa 01/04/2001 se aplica legea 192/2015 ?
In legea 192/2015 se spune ca se acorda punctaj suplimentar pentru anii de conditii speciale realizati dupa 01/04/2001.
Se tine cont de faptul ca stagiul complet este de 25 de ani(mai mic)si nu cel din anexa 3 ?
2)Cei care au lucrat in subteran si au stagiul complet de 20 de ani, nu au beneficiat de prevederile legii 19/2000 art.78^2 in forma prevazuta de :
-O.U.G.100/2008 si art.169 din legea 263/2010
-Legea 218/2008
-O.U.G.209/2008
In legea 192/2015 se spune ca cei care nu au beneficit de prevederile de mai sus, acum vor beneficia de legea 192/2015.

Astazi am facut o interventie la CNNP prin care am cerut sa lamureasca lucrurile printr-un comunicat de presa.
Neclaritati din legea 192/2015

(2) Prevederile alin. (1) se aplica pensionarilor ale caror drepturi de pensie s-au deschis anterior datei de 1 ianuarie 2011 si care, conform prevederilor legale in vigoare, nu au beneficiat de majorarea punctajelor anuale conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009, Legii nr. 218/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, art. 78^2 din Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, de prevederile art. 169 din prezenta lege, precum si de majorarea punctajului pentru perioadele realizate in conditii speciale dupa data de 1 aprilie 2001.

Se precizaeza ca se acorda celor care nu au beneficiat de:

O.U.G.100/2008
Legea 218/2008
Art.78^2 din legea 19/2000
Art.169 din legea 263/2010

Pentru grupa de munca I avem urmatoarele doua situatii:

1)-Nu aveau dreptul legal sa li se acorde, din cauza stagiului complet de cotizare(mai mic).
.
2)-Aveau dreptul legal, dar nu li s-a acordat din netentie(scapare).
Acestia vor primi in mod sigur.

In situatia de la punctul 2) era mai convenabil art.107(1) si (2) din legea 263/2010

Intrebarea este:
La care din cele doua cazuri se acorda punctaj suplimentar ?
Parerea mea este ca la situatia 2).

Pentru grupa II si conditii deosebite poate aparea doar situatia de la punctul:
2)Aveau dreptul si nu li s-a acordat din neatentie.

Pentru conditii speciale:

-Nu se face nicio trimitere la stagiul complet(ex:25 de ani in cazul legii 226/2006).
-Se acorda doar la cei care au lucrat in conditii speciale pe legea 19/2000 si nu au ani asimilati de grupa I la conditii speciale.
-Se acorda doar pentru anii de conditii speciale pe legea 19, chiar daca sunt asimilati si ani de grupa I de munca de pe legea 3/1977.

Am spus si repet:
Aliniatul (2) lasa loc de interpretari.
Este posibil sa-mi fi scapat si mie ceva.
Daca CNPP nu va veni cu un comunicat de presa pentru lamurire, atunci toata lumea care a lucrat in grupele superioare de munca, conditii speciale, respectiuv deosebite isi va pune sperante ca va primi ceva in plus la pensie.