avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1788 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am dat o teapa de 1000 de lei si am o plangere pe ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am dat o teapa de 1000 de lei si am o plangere pe numele meu ce se poate intampla ??? raspundeti va rog

in urma cu 2 saptamani 2011 am spus ca dau un samsung galaxy S2 la cnv si iam dat o teapa nu iam trimis telefonul si iam trimis alt ceva (chesti) ce pot pati ca el mia facut o plangere asupra mea... eu zic ca nu are dovezi deoarece am facut tranzactia prin posta nu curier sau altele ajutatima va rog sunt disperat am doar 18 ani si nu cred ca e bine sa incep viata asa dar fapta e facuta.... help me
Raspundeti penal , sub aspectul savarsirii infractiunii de inselaciune , incriminata de art. 215 din Codul penal.
Unica pedeapsa prevazuta de dispozitiile normative este inchisoarea.


Va va fi luata o declaratie , in vederea stabilirii imprejurarilor in care fapta a fost comisa.
Daca veti recupera prejudiciul cauzat , veti coopera cu organele judiciare, relatand adevarul, veti recunoaste fapta, poate fi aplicata amenda administrativa , ca urmare a scoaterii de sub urmarire penala, conform art.10 din Codul de procedura penala.



Suspendarea conditionata a executarii pedepsei poate fi aplicata , in conformitate cu art. 81 din Codul penal, insa acest mod de individualizare conditionata reprezinta o facultate, nu o obligatie, pentru instanta de judecata.

Daca va fi aplicata pedeapsa de trei ani, cu inchisoarea, nu exista antecedente penale ,pedeapsa anterior aplicata fiind 6 luni , pedeapsa poate fi suspendata conditionata.

In cazul in care veti savarsi o infractiuni intentionata inauntrul termenului de incercare, compus din pedeapsa efectiv aplicata, la care se adauga doi ani, instanta de judecata va revoca pedepasa cu suspendarea conditionata.
salut din nou am primit prima amenda de 500 de lei ... dar nu scrie un termen in care so platesc ... are ceva daca astept vreo luna doua... ca zice ca sa se incheie dosaru trebuie sa platesc amenda ... daca nu o platesc are ceva??? ma afecteaza cu ceva??
si nute incurca cu nimic gen cand o sa imi fac buletinu sau la alte acte care trebuie facute???.. ca sa trebuiasca sa le platesc
nu deloc...daca ai loc de munca sau doresti sa vinzi o masina te afecteaza dar altfel NU
deci daca vreau sa ma angajez o sa fie o problema?? dar in cat timp expira sau asa ar trebui nu dureaza o viata

Alte discuții în legătură

Vanzare telefon pe okazii Mihai Dorohoi Mihai Dorohoi Acum 3 zile am vandut un telefon pe internet intr-un alt oras,insa telefonul nu era ceea ce se astepta cumparatorul,si cred ca din greseala am introdus in ... (vezi toată discuția)
înºelãciune sau fals??? ContSters77368 ContSters77368 Bună ziua. Pe scurt am să povestesc cele întânplate cu rugămintea ca să mă îndrumaţi ce să fac. În anul 2006 mi-am falsificat c.i prin aplicarea ... (vezi toată discuția)
A furat un laptop si a recunoscut fapta lu_cica lu_cica buna ziua..fratele meu a furat un laptop si 35 lei de la o sala de jocuri electronice..la doua zile sa dus la angajatul de acolo si ia restituit laptopul si ... (vezi toată discuția)