Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de nemultumiri si protestele de la Piata Universitatii si Piata Unirii...

Schimbam ceva cu ce?
Aceasta este marea intrebare...

Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de referendum...
Apoi, daca vor exista noi proteste deoarece nu ne place monarhia se poate reveni la vechea forma de organizare...

Domnule "avocat_lascoschi", imi place cum tratati problema.
Iar in legatura cu cotizatia...E atat de adevarat din pacate.
Din pacate dam la o parte oamenii valorosi, oamenii care chiar doresc sa faca bine tarii.Romania duce multa lipsa de valoare, decenta, iar generatiile ce vin din urma nu pot promite prea mult, din punctul meu de vedere.

E nevoie de oameni care sa isi cunoasca limitele, oameni decenti care sa doreasca binele tarii, nu doar binele lor si al familiei lor, altfel ne ducem de rapa cu totul...
Kent8d, utilizator
Chestiunea cu cotizatia este o foarte mare problema deoarece are legatura directa cu presedintele, cu presedintii care vor urma.
Regele nu ar fi dator la partide, ar fi dator poporului...

Doamna Anlexia, cetateanul turmentat reprezinta de fapt o metafora, o ametire a cetateanului care nu mai stie cu cine sa voteze.
Scopul meu nu a fost sa va jignesc, a fost vorba de o chestiune pur metaforica care este valabila si astazi.

Incercati sa va ganditi ca a existat o clasa politica aidoma celei de astazi dar tara a mers deoasebit de bine in timpul monarhiei.
Exista un anumit echilibru care astazi nu mai exista decat pe hartie...
Tara era respectata in ciuda unei clase politice ca cea de astazi.Cum va explicati acest lucru?

Este rolul poporului sa discearna ce este mai bine, dar poporul trebui informat si nu mintit.
Stiti ca era vorba aceea : ,,Ati mintit poporul cu televizorul!"
Televiziunea are un rol vital in informarea maselor.Televiziunea poate informa sau dezinforma...pe de alta parte...

Istoricii sunt cei mai in masura sa ne lamureasca cu privire la istorie si nu oamenii politici...care au interese, dincolo de orice indoiala, de natura financiara...

Monarhia ar crea echilibru, ceea ce astazi nu exista.
Astazi exista o lupta pentru alegerile prezidentiale si pentru interese de grup...meschine le-as numi...

Niciodata nu am putut sa inteleg cum se fura in Romania cu atata nesimtire la construirea de autostrazi.
Se spune ca atunci cand se asfalteaza o strada se mai ridica o vila...
In viitor cred ca vom avea numai vile dar nu si strazi...
Despre asfaltarea de autostrazi inca nu am auzit nicio...gluma...

Nicio firma serioasa din lume nu va construi autostrazi in Romania deoarece ca sa se dea spaga trebuie sa existe gauri in asfalt...si acea firma serioasa va deveni neserioasa...
Doar teparii vor veni in Romania...adica asa cum ati avut ocazia sa observati si singura...aspect pe care nu il puteti constesta...
Si fara autostrazi se ocoleste Romania de toata lumea...civilizata...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Si protestele in Piata Universitatii continua.......B-)
Deja fac parte din cotidian....nu mai impresioneaza din pacate pe nimeni.... Au devenit o obisnuinta.....
Deci.........
nu, se zice ... sunt "lasati sa fiarba in suc propriu"...B-)
Eu cred ca romanii se gandesc...ce sa faca.
Degeaba schimbi ceva cu altceva fara o semnificatie reala.Ma refer la alegerea de presedinti...