Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de ...
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

De ce nu s-ar trece la monarhie? Vis a vis de nemultumiri si protestele de la Piata Universitatii si Piata Unirii...

Schimbam ceva cu ce?
Aceasta este marea intrebare...

Se poate revizui constitutia si sa se treaca la monarhie.Ramane de vazut insa ce se va vota in caz de referendum...
Apoi, daca vor exista noi proteste deoarece nu ne place monarhia se poate reveni la vechea forma de organizare...

"Eu cred ca romanii se gandesc...ce sa faca".

... dreptate aveti!
Metaforic vorbind,o mare parte din gramada romaneasca, a celor care gandesc este reprezentata de afazici!
O zi buna!
PS
Nu confundati gandirea cu intelingenta.

Nu confund gandirea cu inteligenta.
De aceea am spus ca se gandesc...dar nu am spus ca vor gandi bine...
Este dreptul poporului sa gandeasca...dupa ce a fost indoctrinat sa muncesca si nu sa gandeasca...
Cum o va face ramane de vazut...

Cred ca stiti ce a zis Brucan in 90...
Si s-a enervat multa lume atunci...
Dar...cam tot aceeia sunt si tot ei defileaza...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
anlexia a scris:

"Eu cred ca romanii se gandesc...ce sa faca".

Nu confundati gandirea cu intelingenta.

problema e cu aia care nu gandesc deloc.
mirela741 a scris:

Orice forma de guvernamant are avantaje si dezavantaje si este discutabila.....

o analiza statistica interesanta... merita putina rabdare...

monarhii constitutionale versus republici

[ link extern ]

remarcati bonus-urile...

si sigur, concluzia generala

Desi monarhiile constitutionale sunt percepute ca prafuite si mai degraba perimate, daca vrei sa traiesti intr-o tara in care sa te bucuri de un grad ridicat de libertate economica si de libertate a presei, de un nivel scazut al coruptiei si de un nivel ridicat al respectarii drepturilor de proprietate, al democratiei si al indicelui de dezvoltare umana, alege o monarhie constitutionala din zona euroatlantica. Ai cele mai mari sanse sa fii multumit cu ce gasesti.
ContSters233047, utilizator
Parerea mea este ca, clasa muncitoare se teme foarte tare de monarhie.
Imi pare o indoctrinare a maselor din regimul comunist si din partea regimului postdecembrist care a urmat imediat...

Munca aduce bani acolo unde cei care muncesc sunt respectati prin bani...
De aceea se pleaca din Romania in strainatate...pentru ca in Romania munca nu este respectata deloc.

In Romania este respectata hotia si apreciati cei care pot fura la nivel inalt.
Parerea mea este ca orice marioneta poate fi pusa intr-o functie pentru a se apara hotia si a se face invarteli simple si evidente ( nu invarteli inteligente de nedipistat).

In Romania ar fi de respectat acela care ar reusi sa limiteze hotia la nivel inalt...dupa pararea mea...
Acesta este aspectul esential...insa, asa cum spuneam poporul pare sa aprecieze asa cum am aratat mai sus intr-un sens favorabil...

Monarhia nu poate fi perimata atata timp cat este mult mai functionala in prezent decat republica...