Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriere datorie banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriere datorie banca

Daca nu am platit rata la o banca de mult timp si abia in data de 27.03.2009 a ajuns la firma de recuperare , trebuie sa o platesc sau s-a prescris?
sigur ca poti conditiile fiind aceleasi din contractul incheiat cu bancadcc2011 a scris:

am si eu o intrebare. cum cesioneaza o banca creanta catre o firma de recuperare, eu ca persoana fizica pot cesiona creditul catre o alta persoana fizica?

albinet a scris:

Daca nu am platit rata la o banca de mult timp si abia in data de 27.03.2009 a ajuns la firma de recuperare , trebuie sa o platesc sau s-a prescris?

Meregti sa consultati un avocat cu contractul si cu ultima plata efectuata pentru a se analiza in concret situatia juridica.
@albinet
Puteti sa cititi si cu ochii, nu doar cu un avocat. Cand ati efectuat ultima plata, chiar partiala? Ati primit vreo somatie/notificare de la executor judecatoresc, sau doar de la recuperatori?
Am si eu o rugaminte, va rog sa-mi spuneti ce pot face daca am depus solicitare de restructurare credit, cu dovezile aferente ca nu ma incadrez sa platesc rata integrala si sa ma ajute pt o perioada cu restructurarea creditului, iar banca respectiva imi spune ca nu ma incadrez in conditiile lor pentru a intra la restructurare, dar eu chiar nu mai pot sa platesc rata, ce pot face?? m-am rugat sa ma ajute deoarece am fost un client fidel pana acum, si ei ma trateaza....cu indiferenta, ce pot face? multumesc
Stimate domnule..

Eu am cumparat un bun de uz casnic,iar in contactul de consum,au inserat si foi pt un card de credit....insa nu s-a facut un document separat,dar mai tarziu IFN-ul a acordat un numar de serie,care insa nu este legalizat nicaieri,si a cesionat datoria la o firma de recuperari..

Cum pot dovedi ca eu nu am contract card de credit,si sa solicit anularea cesionarii,inclusiv uriasele sume pretinse?