Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea dialogului social,negociera CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea dialogului social,negociera CCM

Buna seara,va rog respectuos sa-mi raspundeti la o mica intrebare.Daca dupa declansarea negocierii CCM la nivel de unitate ,in prima sedinta avuta un sindicat afiliat la o federatie reprezentativa la nivel de ramura(si nu la nivel de sector)cum cere legea 62/2011 nu a fost primit pe acest considerent,urmand ca acesta sa o obtina sa zicem luna viitoare, acesta mai poate participa ulterior,la negocieri daca in urma primei sedinte sa incheiat un protocol numai cu reprezentantii alesi din unitatea respectiva. Va multumesc anticipat

Buna dimineata, am si eu o intrebare, la negocierea unui nou contract colectiv de munca la nivel de unitate mai este obligatoriu sa fie prevazuta grila de salarizare?
La negocierea contractului colectiv de munca nu este nimic obligatoriu (nici incheierea lui nu-i obligatorie) in afara de conditiile minime impuse de Codul muncii, restul se negociaza.
Foarte corecta observatia dvs. pe actuala lege nu mai sunt obligatorii decat clauzele codului muncii daca partilor nu le sunt opozabile ccm-urile sectoriale, dar m-ati contrazis in cu privire la contractele colective de munca la nivel de ramura si aplicarea Legii 130/1996 si a Codului muncii nerepublicat, care erau opozabile si la firmele cu 1 salariat din ramura respectiva de activitate. A se vedea practica anilor 2007-2010 cu privire la ramura comert, constructii, etc. si grilele de salarizare impuse de INSPECTIA MUNCII la toti angajatorii din ramura respectiva de activitate si masurile dispuse in toata tara ca sa respecte clauzele acestor contracte. Cei din Resurse umane si contabilitate nu au uitat prea usor aceste dispozitii si efortul depus ca sa le respecte la nivel national. Asa ca, acum ma bucur ca ati raspuns acestor intrebari, deoarece lumea pe noua legislatie chiar este foarte dezorietata. In speranta unor reglementari mai clare in viitor, numai bine si succes profesional tuturor.
lity a scris:

Buna dimineata, am si eu o intrebare, la negocierea unui nou contract colectiv de munca la nivel de unitate mai este obligatoriu sa fie prevazuta grila de salarizare?

da, trenuie sa ai grila de salarizare proprie !!! ...nu mai sunt obligatorii acei indici de indexare din vechiul CCMUN !!! ...iti faci singur grila pe diferite functii , meserii , cu indezari proprii !!
ROMI.BOTA a scris:

Foarte corecta observatia dvs. pe actuala lege nu mai sunt obligatorii decat clauzele codului muncii daca partilor nu le sunt opozabile ccm-urile sectoriale, dar m-ati contrazis in cu privire la contractele colective de munca la nivel de ramura si aplicarea Legii 130/1996 si a Codului muncii nerepublicat, care erau opozabile si la firmele cu 1 salariat din ramura respectiva de activitate. A se vedea practica anilor 2007-2010 cu privire la ramura comert, constructii, etc. si grilele de salarizare impuse de INSPECTIA MUNCII la toti angajatorii din ramura respectiva de activitate si masurile dispuse in toata tara ca sa respecte clauzele acestor contracte. Cei din Resurse umane si contabilitate nu au uitat prea usor aceste dispozitii si efortul depus ca sa le respecte la nivel national. Asa ca, acum ma bucur ca ati raspuns acestor intrebari, deoarece lumea pe noua legislatie chiar este foarte dezorietata. In speranta unor reglementari mai clare in viitor, numai bine si succes profesional tuturor.

Cititi cu atentie si o sa vedeti ca nici inainte nici acum nu era valabila aplicabilitatea Contractului colectiv pe ramura (in speta Contractul pe ramura comret,nici nu conteaza care ramura):

www.avocatnet.ro/content/for...