Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea dialogului social,negociera CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea dialogului social,negociera CCM

Buna seara,va rog respectuos sa-mi raspundeti la o mica intrebare.Daca dupa declansarea negocierii CCM la nivel de unitate ,in prima sedinta avuta un sindicat afiliat la o federatie reprezentativa la nivel de ramura(si nu la nivel de sector)cum cere legea 62/2011 nu a fost primit pe acest considerent,urmand ca acesta sa o obtina sa zicem luna viitoare, acesta mai poate participa ulterior,la negocieri daca in urma primei sedinte sa incheiat un protocol numai cu reprezentantii alesi din unitatea respectiva. Va multumesc anticipat

homereg a scris:

da, trenuie sa ai grila de salarizare proprie !!! ...nu mai sunt obligatorii acei indici de indexare din vechiul CCMUN !!! ...iti faci singur grila pe diferite functii , meserii , cu indezari proprii !!

Puteti sa ne spuneti si noua unde este scris ca "trebuie (asta-i imperativ) sa ai grila de salarizare proprie" si daca nu ai ce se intampla.
Art. 162. [stabilirea salariilor]
(1) Nivelurile salariale minime se stabilesc prin contractele colective de munca aplicabile.
(2) Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.
(3) Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.
.... legea dialogului socail este o lege noua , a carei aplicabilitate si practica este inca la inceputuri..... deci acum se incheaga !!!
Insa cum negocierea CCM la nivel de unitate ( acolo unde este cazul > 21 angajati ) se face intre 2 parti , angajator si reprez. angajatilor sau sindicate , acestia din urma trebuie sa reprezinte si sa sustina drepturile salariale pt toate categorii de functii .Si astfel , In situatia in care sunt mai multe categorii de salarizari ( muncitori , ingineri , functionari , economisti , maistrii , etc..... ) acestea trebuiesc cuprinse in CCM . In practica romaneasca , din pacate , nu s-a prea respectat acets lucru ...speram pe viitor !?
In caz contrar banuiesc ca se lasa cu amenda .
CCM ul trebuie sa cuprinda 7 - 8 mari capitole , privind relatii de munca si sociale la locul de munca , printre care si salarizarea .
Cam asta cunosc eu ....
homereg a scris:

Art. 162. [stabilirea salariilor]
(1) Nivelurile salariale minime se stabilesc prin contractele colective de munca aplicabile.
(2) Salariul individual se stabileste prin negocieri individuale intre angajator si salariat.
(3) Sistemul de salarizare a personalului din autoritatile si institutiile publice finantate integral sau in majoritate de la bugetul de stat, bugetul asigurarilor sociale de stat, bugetele locale si bugetele fondurilor speciale se stabileste prin lege, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative.
.... legea dialogului socail este o lege noua , a carei aplicabilitate si practica este inca la inceputuri..... deci acum se incheaga !!!
Insa cum negocierea CCM la nivel de unitate ( acolo unde este cazul > 21 angajati ) se face intre 2 parti , angajator si reprez. angajatilor sau sindicate , acestia din urma trebuie sa reprezinte si sa sustina drepturile salariale pt toate categorii de functii .Si astfel , In situatia in care sunt mai multe categorii de salarizari ( muncitori , ingineri , functionari , economisti , maistrii , etc..... ) acestea trebuiesc cuprinse in CCM . In practica romaneasca , din pacate , nu s-a prea respectat acets lucru ...speram pe viitor !?
In caz contrar banuiesc ca se lasa cu amenda .
CCM ul trebuie sa cuprinda 7 - 8 mari capitole , privind relatii de munca si sociale la locul de munca , printre care si salarizarea .
Cam asta cunosc eu ....

art. 162 din codul muncii , al.1 ...zice despre nivelurile de salarizare ....si in momentul in care acesta exista , trebuie cuprind in CCM U
De-ar fi sa nu idealizam si sa gandim pragmatic am putea spune ca (nu) "aveti dreptate".
Intr-adevar daca un angajator nu-si doreste sa fixeze o grila de salarizare nimeni nu-l poate obliga.

"Art. 162. [stabilirea salariilor]
(1) Nivelurile salariale minime se stabilesc prin contractele colective de munca aplicabile."

Acest alineat pare sa se fi nascut aproape mort, atata timp cand incheierea contractului colectiv de munca nu este obligatorie si CCMUN este o amintire.
Vreau sa precizez,apropo de obligativitatea negocierii Contractului colectiv la nivel de unitate, ca si unitatile cu doar 21 de angajati sunt obligate sa negocieze nu numai cele cu mai mult de 21angajati.

".... legea dialogului socail este o lege noua" si eu as continua spunand ca este si mult mai proasta din punctul de vedere al angajatilor si sindicatelor, ca de altfel si noile modificari ale Codului muncii.
Oare cum pot negocia liber reprezentantii salariatilor sau sindicatului atata timp cat ei nu sunt protejati si se pot inclina la o "adiere" de genul "vezi-ti de treaba ca ca-ti restructurez postul de.....nu te vezi"

imi permit sa va contrazic privind obligativitatea incheierii CCM .... cf Codul Muncii
Art. 229. [definitia legala si obligativitatea contractului colectiv de munca]
(1) Contractul colectiv de munca este conventia incheiata in forma scrisa intre angajator sau organizatia patronala, de o parte, si salariati, reprezentati prin sindicate ori in alt mod prevazut de lege, de cealalta parte, prin care se stabilesc clauze privind conditiile de munca, salarizarea, precum si alte drepturi si obligatii ce decurg din raporturile de munca.
(2) Negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.
(3) La negocierea clauzelor si la incheierea contractelor colective de munca partile sunt egale si libere.
(4) Contractele colective de munca, incheiate cu respectarea dispozitiilor legale, constituie legea partilor.
..... al (2) .... zice obligativitatea la cei cu peste 21 angajati , inclusiv . ( sau romaneste zis ..peste 20 angajati !!!:)) )
... simplu fapt ca in CCM trebie specificat salarul minim de 700 lei , si este deja o "grila" de salarizare !!! ... dar cum in soc. com . cu peste 21 angajati sunt , pe stat de plata , mai multe salarii , acestea trenuie sa apara si in CCM ... altfel SIGUR se lasa cu amenda .... doar inspectorii stiu categoria amenzii !!!
.... iar despre utilitatea , echidistanta , Legii dialogului ar fi f. multe de comentat ! Ca mai despre multe alte legi cu efect social si economic in RO !!!
.... de cele mai multe ori nu se "pot inclina" ... sunt OBLIGATI - verde in fata - sa faca cum vor patronii !!! .. si daca scapi cu restructurarea ar fi ok ,...dar "zbori" din unitate pe te miri ce motive .... cu "acoperire" !!!
.... cand separarea puterii , a institutiilor de stat , etc..etc... va fi REALA ( si nu supusa presiunilor de tot felul din partea patronilor !) atunci va fi si respect pentru "clasa muncitoare" !!!