avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dosar penal pentru incalcarea art. 85, alin. (1) si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dosar penal pentru incalcarea art. 85, alin. (1) si (2) Cod rutier

Am un dosar penal din data de 12/01/2012 pentru numere rosi expirate,mentionez ca am primit dovada fara drept de circulatie,pina in acest moment nu am facut cerere catre procurorul de caz pentru a-mi elibera dovada pentru a circula pina la solutionarea cazului.
As dori sa stiu ce pedeapsa ma paste,si daca am vreo sansa sa obtin dovada de la procuror pentru a circula.
Cel mai recent răspuns: terence , utilizator 14:03, 28 Februarie 2012
Am inteles probabil ca asta o sa fac,mai doresc sa stiu un lucru daca pot solicita preschimbarea dovezi inainte ca dosarul sa ajunga la parchet la procuror,din cite stiu dosarul inca este la politie.
giv a scris:

Este acelasi lucru.
Nu aveati drept de circulatie.
faptul ca ati nesocotit prevederile lagale va va aduce "beneficiile" precizate anterior.
Cazier va luati automat.
Adio servicii bune de acum inainte.



Cu tot respectul, dar nu este acelas lucru.
Dupa parerea Dvs. conducerea unui vehicul fara a poseda permis de conducere este acelas lucru cu conducerea unui vehicul avand permisul de conducere expirat. Conform Codului rutier conducerea unui vehicul fara a poseda permis de conducere constituie infractiune, iar conducerea unui vehicul avand permisul de conducere expirat se sanctioneaza contraventional.
In Codul rutier nu exista nicio prevedere care sa sanctioneze, penal sau contraventional, circulatia unui vehicul avand numerele provizorii (rosii) expirate. Nu exista nicio baza legala de sanctionare.

Cu tot respectul, intrebarea este:
Avea drept de circulatie sau nu acea masina?
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2012
Gabriela Mihai, Avocat
Autovehiculul avea drept de circulatie, depinde cine o conducea

Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2012
Gabriela Mihai, Avocat
Cu tot respectul, dar nu este acelas lucru.
Dupa parerea Dvs. conducerea unui vehicul fara a poseda permis de conducere este acelas lucru cu conducerea unui vehicul avand permisul de conducere expirat. Conform Codului rutier conducerea unui vehicul fara a poseda permis de conducere constituie infractiune, iar conducerea unui vehicul avand permisul de conducere expirat se sanctioneaza contraventional.
In Codul rutier nu exista nicio prevedere care sa sanctioneze, penal sau contraventional, circulatia unui vehicul avand numerele provizorii (rosii) expirate. Nu exista nicio baza legala de sanctionare.



Cu tot respectul pt. dl.cioan, eu am citat mai sus prevederea legala care sanctioneaza fapta:

OUG 195/2002:
Art. 85. -
(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani.

In caz contrar toata lumea ar circula cu masini second-hand, cu nr. provizorii expirate, pentru a evita plata taxei de poluare/inmatriculare.
Ultima modificare: Vineri, 10 Februarie 2012
Gabriela Mihai, Avocat

Alte discuții în legătură

Sanctiuni posibile ioana_livia ioana_livia buna seara. o persoana conducand cu numere rosii expirate la masina, a fost prins in trafic. I s-a facut dosar. ce sanctiuni poate primi? Multumesc (vezi toată discuția)
Prins cu numere expirate Ssj4 Ssj4 Buna seara , am mare nevoie de un raspuns cat mai concret ... Deci , in luna octombrie anul trecut , am fost prins cu numere rosii expirate de cateva ore ... (vezi toată discuția)
Dosar penal rca expirat adrian6969 adrian6969 buna am fost oprit in trafic de politia de frontiera si au depistat ca nu aveam rca si itp valabil si miau facut dosar penal retinut permis de conducere fara ... (vezi toată discuția)