Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Card bancar pe PFA folosit la cumparaturi personale
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Card bancar pe PFA folosit la cumparaturi personale

Buna ziua,

un PFA, la norma de venit, poate folosi cardul bancar pe contul de PFA pentru cumparaturi? e nevoie de ceva document justificativ sau se pot face orice cumparaturi folosind cardul de pfa?
E mai bine sa se faca transfer bancar din contul de PFA in contul de PF pentru a folosi bani sau sa se foloseasca cardul?

Multumesc.
Cred ca si la norma de venit trebuie sa tii evidenta veniturilor si cheltuielilor.cel putin di doua motive
1. sa nu depasesti 35.000
2. pt a completa declaratia 392
Evidenta este pur informativa, nu o verifica nimeni, dar trebuie.
La norma de venit nu trebuie tinuta evidenta cheltuielilor. La declaratia 392 se completeaza doar rubrica de servicii prestate (egal incasari totale). Am intrebat eu la fisc saptamana trecuta. Deci se tine doar evidenta veniturilor.
Nu te contrazic,angajatii fiscului sau nu stiu ,sau nu vor sa spuna ce ne trebuie.In Bucuresti, sectorul 4 ,trebuie tinuta si evidenta cheltuielilor (tot de la inspectorul fiscal stiu).Am depus deja declaratia 392b si cu venituri si cu cheltuilei si pe 2010 si pe 2011.
dorelushu, utilizator
Ai mei din Timisoara sunt mai ingaduitori :P
Deci ambele variante sunt corecte?

Varianta1: pot sa fac transfer bancar din contul de PFA in contul personal;
Varianta2: pot folosi cardul bancar pe PFA la cumparaturi.

Multumesc.