Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Cum se gasesc cazuri si clienti ca avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Cum se gasesc cazuri si clienti ca avocat?

Buna ziua!
Stateam si ma gandeam... chiar daca as fi cel mai tare avocat, as sti foarte bine meseria asta pana la urma cum as putea munci daca nu as avea clienti si cazuri?? Am inteles ca avocatii nu au dreptul sa-si faca reclama cum isi fac firmele, din cate am vazut au dreptul decat sa-si puna o mica sigla la usa cabinetului notarial, probabil cel mult sa-si publice un site de prezentare online si cred ca atat... La instante am auzit ca ii plateste putin.. cam 1 milion pe dosar daca se inregistreaza ca avocati din oficiu. Reputatia se construieste greu probabil dupa cazuri celebre rezolvate sau macar o rata de succes mare de-a lungul a zeci de ani de activitate.
Ce venituri poti avea atat timp cat lumea te cunoaste doar citindu-ti pancarta de langa cabinet sau nimerind, de cele mai multe ori din intamplare pe un site??

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Iulian81 a scris:

Toata lumea stie ca la avocati, notari si poate si alte bresle asemenea trebuie sa dai spaga ca sa te primeasca ca stagiar... :) Doar aici aud ca se merge pe profesionalism si deontologie... Pacat ca nu se poate face stagiul pe Internet.. :))

insistati sa afirmati lucruri pe care nu le cunoasteti deloc. Eu am intrat la Barou anul trecut si o societate de avocatura mi-a facut o oferta din proprie initiativa pentru ca avea nevoie de oameni bine pregatiti la nivel teoretic: salariu decent, chirie platita de ei, telefon de serviciu, masina de serviciu, etc.
Eu n-am dat un sfant, ei au dat tot. Sa fii bine pregatit in ziua de azi e o raritate, iar societatile cauta asta. Nu vor smecheri care pot sa le dea 3.000 euro "spaga", vor stagiari buni de pe urma carora sa scoata 100.000 de euro in 2 ani. (a fost un exemplu la intamplare)
Ai priceput mecanismul?
Mihaela Enache, Avocat
Toate teoriile astea sunt valabile, in principal, in Bucuresti si-n orasele mari...,dar sa stiti ca exista destul de multe cazuri, in orasele mici din provincie, unde inca maestrul trebuie recompensat...poate, chiar sunt mai dese situatiile in care maestru propune un "onorariu", fara sa-i pese calitatea stagiarul, cunostintele sale acumulate de-a lungul timpului, etc.... ar fi minunat sa fie peste tot in tara la fel ca in bucuresti, dar din pacate e departe de adevar. Dar cu certitudinte exista si maestri care cauta stagiari competenti si in provincie.
La fel cum in Bucuresti majoritatea cauta stagiari competenti, in provincie se cauta venituri rapide...,(vorbesc cunoscand cazuri concrete de ambele tabere) dar in ambele cazuri exista si exceptii!
Mihaela88 a scris:

Iulian81 a scris:

Toata lumea stie ca la avocati, notari si poate si alte bresle asemenea trebuie sa dai spaga ca sa te primeasca ca stagiar... :) Doar aici aud ca se merge pe profesionalism si deontologie... Pacat ca nu se poate face stagiul pe Internet.. :))

insistati sa afirmati lucruri pe care nu le cunoasteti deloc. Eu am intrat la Barou anul trecut si o societate de avocatura mi-a facut o oferta din proprie initiativa pentru ca avea nevoie de oameni bine pregatiti la nivel teoretic: salariu decent, chirie platita de ei, telefon de serviciu, masina de serviciu, etc.
Eu n-am dat un sfant, ei au dat tot. Sa fii bine pregatit in ziua de azi e o raritate, iar societatile cauta asta. Nu vor smecheri care pot sa le dea 3.000 euro \"spaga\", vor stagiari buni de pe urma carora sa scoata 100.000 de euro in 2 ani. (a fost un exemplu la intamplare)
Ai priceput mecanismul?

Care mecanisim?? Daca ar fi asa de usor cum spui tu toti ar fi super avocati, ar invata si ar munci toti la societatile "minune" de care vorbesti... In realitate foarte putini beneficiaza de asa ceva si dupa cum am mai spus foarte probabil nu au obtinut pe merit...
Iulian81, utilizator
Tu vorbesti in acest moment de mine si de colegii mei. Cunosc cateva zeci de avocati stagiari (majoritatea din provincie, nu din Bucuresti).
1. Niciunul nu si-a platit maestrul ca sa-si faca stagiatura. ("din auzite" stiu de cineva care a facut asta acum 2 ani - pt simplul motiv ca n-avea chef de munca, voia doar semnatura si era praf, luand examenul in conditii cel putin dubioase)
2. Toti sunt platiti (chiar daca sumele sunt foarte mici).

In primul rand, da-ti examenul (sa vedem daca esti capabil sa-l iei) si apoi pune-ti problema stagiaturii.

De teorema "strugurilor acri" am mai auzit. In general, numai oamenii mediocri iau in brate aceasta teorema SAU oamenii care pleaca mult prea mult capul la zvonuri, fara sa intrebe oamenii direct implicati.

Au trecut vremurile spagilor. Astazi se cauta munca, seriozitatea, profesionalismul, punctualitatea, respectul, spiritul de initiativa, cunoasterea de carte si imaginatia. Suna o enumerare haotica, dar nu e deloc. Din experienta proprie iti spun ca oamenii care au capacitatea sa intruneasca aceste calitati nu numai ca vor gasi o societate de avocatura in care sa lucreze, dar vor fi pastrati, vor fi rugati sa ramana acolo ani multi, vor primi salarii marite si beneficii ok.

Acum sa vorbim despre parerile tale, dar si despre ce ai facut in facultate.

1. Ai fost la vreo conferinta studenteasca? La cate? Dar la o scoala de vara?La cate?
2. Te-ai dus sa faci practica la un cabinet de avocat, chiar si gratis, numai de dragul sa inveti?
3. De cate ori ai pus profesorilor intrebari la cursuri atunci cand nu ai priceput ceva?
4. De cate ori ai muncit la un referat in loc sa-l iei de pe net?
5. De cate ori ai copiat la examene?
6. De cate ori ai fost intr-o sala de judecata, macar din curiozitate, sa vezi cum e acolo? (stii, sedintele sunt publice majoritatea).

Daca raspunsurile tale denota o atitudine pozitiva la aceste intrebari simple, atunci probabil ai o mare parte din calitatile de mai sus. Ce iti mai trebuie este: OPTIMISM si CURAJ!
Daca raspunsurile tale denota o atitudine negativa, nu inseamna ca nu ai anumite calitati (nu exista neaparat o legatura de cauzalitate), ci doar ca ai fost mai indiferent, lucru care poate inceta pentru binele tau. E greu sa recuperezi dupa facultate ce n-ai studiat cand trebuia.

Ia-ti examenul si depune CV-uri garla peste tot! Du-te peste marii avocati din orasul tau, trage-i de maneca (la figurat vorbind). FA TOT CE TINE DE TINE SA REUSESTI!

Abia dupa ce ai facut toate astea si nu ai rezolvat nimic, abia atunci SA BLAMEZI SISTEMUL.

Si daca din nimereala chiar dai peste un avocat care iti va cere bani pentru efectuarea stagiaturii, multumeste-i pentru timpul acordat si treci mai departe. Vei gasi garantat un avocat / o societate care nu va cere bani si mai mult decat atat, te va plati.

Mult succes!

avocat stagiar Mihaela Enache

ps: nu te mai inversuna sa raspunzi la fel de rautacios si necunoscand situatia reala. Citeste ce ti-am scris si incearca sa pui pe hartie raspunsuri si solutii.
Mihaela Enache, Avocat
Mihaela88 a scris:

Tu vorbesti in acest moment de mine si de colegii mei. Cunosc cateva zeci de avocati stagiari (majoritatea din provincie, nu din Bucuresti).
1. Niciunul nu si-a platit maestrul ca sa-si faca stagiatura. ("din auzite" stiu de cineva care a facut asta acum 2 ani - pt simplul motiv ca n-avea chef de munca, voia doar semnatura si era praf, luand examenul in conditii cel putin dubioase)
2. Toti sunt platiti (chiar daca sumele sunt foarte mici).

In primul rand, da-ti examenul (sa vedem daca esti capabil sa-l iei) si apoi pune-ti problema stagiaturii.

De teorema "strugurilor acri" am mai auzit. In general, numai oamenii mediocri iau in brate aceasta teorema SAU oamenii care pleaca mult prea mult capul la zvonuri, fara sa intrebe oamenii direct implicati.

Au trecut vremurile spagilor. Astazi se cauta munca, seriozitatea, profesionalismul, punctualitatea, respectul, spiritul de initiativa, cunoasterea de carte si imaginatia. Suna o enumerare haotica, dar nu e deloc. Din experienta proprie iti spun ca oamenii care au capacitatea sa intruneasca aceste calitati nu numai ca vor gasi o societate de avocatura in care sa lucreze, dar vor fi pastrati, vor fi rugati sa ramana acolo ani multi, vor primi salarii marite si beneficii ok.

Acum sa vorbim despre parerile tale, dar si despre ce ai facut in facultate.

1. Ai fost la vreo conferinta studenteasca? La cate? Dar la o scoala de vara?La cate?
2. Te-ai dus sa faci practica la un cabinet de avocat, chiar si gratis, numai de dragul sa inveti?
3. De cate ori ai pus profesorilor intrebari la cursuri atunci cand nu ai priceput ceva?
4. De cate ori ai muncit la un referat in loc sa-l iei de pe net?
5. De cate ori ai copiat la examene?
6. De cate ori ai fost intr-o sala de judecata, macar din curiozitate, sa vezi cum e acolo? (stii, sedintele sunt publice majoritatea).

Daca raspunsurile tale denota o atitudine pozitiva la aceste intrebari simple, atunci probabil ai o mare parte din calitatile de mai sus. Ce iti mai trebuie este: OPTIMISM si CURAJ!
Daca raspunsurile tale denota o atitudine negativa, nu inseamna ca nu ai anumite calitati (nu exista neaparat o legatura de cauzalitate), ci doar ca ai fost mai indiferent, lucru care poate inceta pentru binele tau. E greu sa recuperezi dupa facultate ce n-ai studiat cand trebuia.

Ia-ti examenul si depune CV-uri garla peste tot! Du-te peste marii avocati din orasul tau, trage-i de maneca (la figurat vorbind). FA TOT CE TINE DE TINE SA REUSESTI!

Abia dupa ce ai facut toate astea si nu ai rezolvat nimic, abia atunci SA BLAMEZI SISTEMUL.

Si daca din nimereala chiar dai peste un avocat care iti va cere bani pentru efectuarea stagiaturii, multumeste-i pentru timpul acordat si treci mai departe. Vei gasi garantat un avocat / o societate care nu va cere bani si mai mult decat atat, te va plati.

Mult succes!

avocat stagiar Mihaela Enache

ps: nu te mai inversuna sa raspunzi la fel de rautacios si necunoscand situatia reala. Citeste ce ti-am scris si incearca sa pui pe hartie raspunsuri si solutii.

Am incercat sa citesc ce ai scris dar nu am reusit sa termin de cat m-am amuzat inca din primele randuri... :D

"In primul rand, da-ti examenul (sa vedem daca esti capabil sa-l iei) si apoi pune-ti problema stagiaturii." Chiar asa? E ca si cum ai sari din avion si de abia dupa aceea sa te gandesti daca ti-ai luat parasuta sau nu =D>