Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare specialist resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare specialist resurse umane

Buna zaiu,
Ca sa ocupi un post de specialist resurse umane, COR 242314, trebuie sa ai spudii superioare in domeniu resurse umane?
Daca ai studii superioare in alt domeniu si certificat de absolvire curse Inspector resurse umane poti sa ocupi acest post?
Multumesc anticipat.
Nu stiu daca este suficient o facultate de chimie si experienta 2 ani pe IRU ca sa fiti incadrat specialist resurse umane .. parerea mea este ca pentru a ocupa o astfel de functie trebuie sa ai in spate mai multi ani cu experienta .. este la latitudinea angajatorului daca va incadreaza sau nu in aceasta funcie.
Avand in vedere ca aveti experienta ,ati lucrat 2 ani inspector resurse umane, ar fi suficient pt. a ocupa un post de referent administrare personal, sau generalist HR(functie regasita in organigrama multinationalelor)
Din cate cunosc cele doua functii mentionate de dvs nu apar C.O.R. ....
Acestea sunt denumirile sub care se regasesc functiile respective in organigramele companiilor mama multinationale si asa sunt preluate si in organigramele firmelor care functioneaza in RO.
Din cate stiu folosirea COR este obligatorie ...prin urmare, multinationalele nu pot sa foloseasca alte denumiri decat cele mentionate in COR .. legea este aceeasi pentru toti.