Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce se intampla in situatia in care titularul unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce se intampla in situatia in care titularul unei credit a decedat, iar polita de asigurare a fost incheiata pe numele coplatitorului?

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: tatal meu a contractat in anul 2006 un credit de nevoi personale cu polita de asigurare de viata inclusa in el, pe toata suma creditului. In luna martie a acestui an tatal meu a decedat, iar banca a inceput sa sune sa ne anunte ca inregistram restante. Am anuntat decesul, am depus toate actele pe care ni le-au solicitat, iar acum dupa aproape 3 luni am aflat ca de fapt polita de asigurare de viata a fost incheiata pe numele meu, nu al lui. Ce se poate face in acest moment? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Ceva este in neregula cu acea polita de asigurare... Grav este faptul ca banca nu pune la dispozitia persoanei interesate date cu privire la acea polita si, daca este adevarat, de ce respectivul act s-a intocmit pe numele coplatitorului? Sales2012, ai semnat acea polita de asigurare?
tudorioan a scris:

Ceva este in neregula cu acea polita de asigurare... Grav este faptul ca banca nu pune la dispozitia persoanei interesate date cu privire la acea polita si, daca este adevarat, de ce respectivul act s-a intocmit pe numele coplatitorului? Sales2012, ai semnat acea polita de asigurare?

Date despre polita i s-au pus la dispozitie.
In schimb nu i s-au date despre contul tatalui decedat, ceea ce este corect.
Daca in contract apareti coplatitor (garant) nu aveti alta alternativa decat sa suportati ratele creditului in continuare. Daca decedati abia atunci intra in vigoare polita de asigurare incheiata pe numele dv. si nu mai plateste nimeni creditul.