Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Vanzare apartament cu achitare partiala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Vanzare apartament cu achitare partiala

Am un apartament de vanzare, iar cumparatorul nu are toti banii acum si nu poate nici sa isi ia un credit. Se poate face un contract de vanzare-cumparare in care sa se specifice faptul ca o parte din suma (70%) se achita pe loc, iar cealalta parte (30%) peste 3 luni, de exemplu?
Ce se intampla in cazul in care cumparatorul nu achita diferenta, peste 3 luni? Se anuleaza contractul? Cum ma protejez ca vanzator? Cumparatorul in poate vinde mai departe intre timp?

Cu alte cuvinte, cum ar trebui incheiat acest contract?
Intre parti exista un contract nerespectat.
Temeiul juridic va fi in rezolutiunea contractului si evacuarea este fireasca in ceea ce il priveste pe neproprietar.
Dar, asa cum spuneam, conteaza foarte mult felul in care este redactat contractul.

avocat Claudiu Lascoschi