Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal si postnatal

Va rog mult daca puteti sa imi calculati cam cati bani ar trebui sa iau pt concediul prenatal si postnatal sau sa imi explicati cum se calculeaza.
am un salariu brut de 3000 si netul este de 2000.
va multumesc anticipat!!!
Nu este vorba despre stagiu de cotizare ci despre baza de calcul.
Cf.art.10din OUG158/2005:
ART. 10
(1) Baza de calcul a indemnizaţiilor prevăzute la art. 2 se determină ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe ţară lunar, pe baza cărora se calculează contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii

Luna 1 din cele 6 reprezintă prima lună anterioară producerii riscului,asadar daca riscul asigurat(concediul de maternitate)debuteaza in luna august,indiferent de data,luna 1 este luna iulie,luna 2 este iunie,luna 3 este mai,luna 4 aprilie,luna 5 martie si luna 6februarie.
Deci,in baza de calcul in vederea calcularii indemnizatiei de cm /august,vor intra veniturile brute realizate in aceste 6 luni.
ContSters136493, utilizator
Buna ziua ma putei ajuta si pe mine am sotia insarcinata mai are 2 saptamani si naste ea nu a lucrat eu am 5 luni si jumate decand lucrez cu cartea de munca vreau sa stiu daca pot sa iau prenetal ?astept un un raspuns
Ma puteti ajuta