Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Combaterea prostitutiei prin interzicerea publicarii ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Combaterea prostitutiei prin interzicerea publicarii anunturilor specifice

Buna ziua tuturor,
Sunt nou aici dupa cum se vede...
Sunt interesat in combaterea acestui fenomen (prostitutia) in Romania.

Acum cativa ani am avut initiativa de a vizita cadre specializate din Politia romana pentru a identifica ce posibilitati exista de a stopa acest fenomen si concluzia a fost una socanta: nu au personal suficient si procesul de dovedire a faptei este unul destul de anevoios.

Acum am o alta idee pentru a limita in mare masura acest fenomen, care consta in:

- crearea/semnarea unui document, petitie, reclamatie de catre mai multe entitati juridice, persoane fizice si transmiterea catre toate institutiile statului care au abilitati legale in prevenirea si combaterea acestui fenomen, prin care sa determine toate PUBLICATIILE TIPARITE SI WEB SA NU MAI ACCEPTE SPRE PUBLICARE ANUNTURI CU ACTIVITATI ILEGALE CUM AR FI ANUNTURI DE PROSTITUTIE.

Personal, consider ca aceste publicatii tiparite sau web- online favorizeaza si promoveaza aceasta activitate ilegala facand usor si discret legatura intre consumatorii de servicii sexuale si prestatoare in locatiile lor.

Daca institutiile statului ar interzice publicarea anunturilor de prostitutie, prestatoarele/prestatorii ar trebui sa iasa in strada unde ar fi mult mai rapid depistati/e de organele statului.

Am cateva intrebari:
Credeti ca este o idee viabila?
Aveti o lista cu institutiile statului abilitate pentru combaterea acestui fenomen?
Cunoasteti entitati care ar dori sa semneze documentul reclamatie?

Ps o informatie interesanta: anuntul.ro castiga lunar din rubrica matrimoniale peste 40.000euro, iar ziarul libertatea are un cost de peste 1 milion/anunt si publica zilnic o intreaga pagina cu anunturi de prostitutie.

As putea sa fac o cercetare in presa scrisa si web ptr a identifica toate titlurile/adresele web care publica/promoveaza aceste anunturi ilegale, sa realizez documentul reclamatie, sustinut juridic cu ajutorul vostru, precum si o documntare pe net ptr a realiza lista de adrese cu toate institutiile statului abilitate.

Ar mai ramane de completat cu informatiile pe care le detineti, semnarea de catre toti cei interesati si transmitarea la autoritati.

Va multumesc ptr atentie

Semnat
militant antiprostitutie
(imi cer scuze pentru anonimatul in care momentan doresc sa raman)
antiprostitutie, utilizator
Orice am face va exista- germanalex
Este clar ca nu va putea fi eradicata- avocat_lascoschi
Rationamentul este valabil pentru furt, omor ???
Si acestea vor exista si nu vor putea fi eradicate deci dupa logica dumneavoastra legalizam si impozitam furtul si omorul
Argumentele dumneavoastra sfideaza inteligenta euglenei verzi.
Ma refer la argumente si nu la persoana, nu vorbesc despre persoane pe care nu le cunosc, iar daca nu vreti caargumentele sa fie analizate nu le publicati.

Domnule GermanAlex, eu nu am deschis discutia pentru legalizarea prostitutiei.Au mai incercat unii cu proiecte de lege si nu au reusit.
Pe mine ma intereseaza sa nu mai vad pe internet si in presa scrisa anunturi cu oferte sexuale.
Dupa parerea mea acele publicatii, promoveaza o activitate ilegala deocamdata in Romania si pe de alta parte atenteaza/agreseaza la decenta oamenilor, ca sa nu mai zic ca nu sunt protejate impotriva minorilor.
Cu legalitatea anunturilor cred ca va inselati(si acest suport sper sa l gasesc aici) si oricum nu are legatura cu speranta ca ar putea fi interzise.
Iar cu anonimatul ar fi o discutie prea lunga care nu cred ca face obiectul aici.

Oricum multumesc ptr mesaj, imi faceam griji ca nu intereseaza pe nimeni discutia....
dar repet....subiectul este combatarea prostitutiei prin interzicerea publicarii anunturilor specifice in presa scrisa sau online.

[Editat - Va rog nu mai citati mesajele carora le raspundeti, este suficient sa va adresati utilizatorului care le-a scris (pct. 2.6. din Regulament). Multumesc]
Ares-3, moderator
Domnule avocat Lascoschi
discutia nu este despre legalizarea prostitutiei
nici despre eradicarea ei
nici despre stoparea ei
nici despre solutia cu amenzile
nici despre viabilitatea solutiei cu amenzile

poate ne lamuriti totusi dvs despre ce este vorba in anunturile cu pricina?

doriti sa va dau in mesaj privat cateva anunturi specifice? in posturile mele au fost editate de moderator..OARE DE CE?

si ca sa lamurim putin lucrurile, ma repet citandu-ma "subiectul este despre combatarea prostitutiei prin interzicerea publicarii anunturilor specifice in presa scrisa sau online."
Ares-3, moderator
Nu este o solutie viabila, si nici nu se va aproba asa ceva niciodata. Pentru ca, ideea de baza a dvs. incalca dreptul la libera exprimare.
Iar in Romania nu se pedepsesc actele preparatorii.

Suntem o tara libera si intotdeuna vor fi lucruri care ne plac si altele ce ne deranjaza.
Unii vor fi deranjati de prostitutia fatisa iar altii de discriminarea si radicalismul celor deranjati. Asta este!

Solutia concreta este, toleranta si cautarea aremoniei, de catre ambele tabere.
Se poate face o petitie online care sa fie accesibila la semnare de foarte multa lume.
Problema poate fi tratata similar cu interzicerea promovarii publicitare a fumatului.