Forum Discuţii diverse Cultură generală Diverse - ce se intampla dupa moarte?
Discuție deschisă în Cultură generală

Diverse - ce se intampla dupa moarte?

Corpol omenesc contine atomi.Ce se intampla cu acestia dupa moarte?
Consider ca omul este format din materie si energie. Dupa moarte materia se dezintegreaza integrandu-se asa cum a spus un coleg mai sus cu celelalte materii existente. Ce se intampla in schimb cu energia noastra corporala, pe care unii o numesc suflet-spirit, este o discutie mult mai complexa ce tine de fizica cuantica si spiritualitate.
As dori sa aflu raspuns la intrebare de la un fizician, un filozof teolog sau de la un academician
ARKzad a scris:

As dori sa aflu raspuns la intrebare de la un fizician, un filozof teolog sau de la un academician

Oy-gevalt! Nu e nevoie de un doctorat in chimie sau in fizica pentru ca sa raspunzi la intrebarea asta. Un filozof teolog care sa va spuna ce se intampla cu atomii d-voastra dupa moarte? :O
" La început, Dumnezeu a făcut cerurile şi pământul." Glumesc, desigur ;)

Suntem pulbere de stele. La propriu. Toti atomii grei care stau la baza vietii - carbonul este cel mai important - s-au format in interiorul unei stele prin reactii nucleare de fuziune. Intre 10-13 miliarde de ani au trebuit sa treaca dupa momentul de inceput pentru ca steaua sa epuizeze combustibilul nuclear si sa faca "Zdrang!" , pardon, "Buuuum!" am vrut sa scriu, intr-o explozie numita supernova. Acesta a fost momentul in care atomii mei si ai d-voastra au inceput marea calatorie. Apoi, intr-o lunga insiruire de zile si nopti atomii s-au facut bulgaras la indemnul minunat de frumoasei forte gravitationale si ... voilla! Pamantul rotindu-se in jurul unei gigantice surse de energie produse prin fuziunea nucleelor atomilor de hidrogen. Aici incepe o alta poveste in care atomii incep circule intr-un fel de cerc in care unul din atomii d-voastra era acum 140 de milioane de ani intr-un tyranosaurus care a mancat stegosaurusul care continea unul din atomii din neuronul meu cel mai drag (cu toate acestea n-am sa ma razbun acum) :kissing:
Cercul acesta se numeste ciclul bio-geo-chimic si indiferent cat de putin ne place acest lucru pana si animalele scarboase cum sunt gandacii de bucatarie ori manelistii intra in el iar atomii din "Geta maneaua" pot fi maine parte din creierul celui mai genial descoperitor sau dintr-un gandac de bucatarie pocnind sub talpa unei gospodine, fara ca nimeni sa observe ori sa se supere.
Unu. Toata chimia si biologia, cu alte cuvinte, tot ceea ce numim viata, se bazeaza pe alta forta din cele patru forte fundamentale, numita electomagnetism. Electomagnetismul care are o fizica bazata pe doar doua tipuri de interactiuni (atractie/respingere) explica toata complexitatea chimiei si biologiei. Minunat, nu-i asa?
Doi. Atomii d-voastra sunt in prezent organizati in mici "sindicate" formate din doi sau mai multi atomi, aceste "sindicate" fiind neutre din punct de vedere electric si denumite "molecule". "Legile" care tin unite aceste mici sindicate sunt legaturile chimice covalente.
Trei. Trebuie sa fiti constient ca oricare organism viu dupa cum nu ramane neschimbat nici macar o singura zi pentru ca inlocuieste de-a lungul fiecarei zile un numar imens de atomi si molecule cu altii/altele nu va rammane neschimbat nici dupa ce "se stinge lumina la mansarda" B-) (am evitat cuvantul acela urat care incepe cu "m").
Trei. Depinde insa de cum se moare si ce se intampla cu ramasitele ca sa stim aproximativ ce se intampla cu atomii. Astfel:
a) Daca sunteti mancat de un crocodil sau de alta fiara o parte din atomi vor intra pentru un timp in compozitia crocodilului iar cei mai multi vor face o scurta calatorie prin tubul digestiv si ... va las imaginatia sa lucreze.
b) daca dupa deces se foloseste solutia "Sergiu Nicolaescu" majoritatea atomilor d-voastra de carbon vor parasi sindicatul moleculelor organice preferand sa se oxideze cu molecule usuratice de oxigen.
c) in varianta sustinuta de Patriarhia romana micile d-voastra sindicate moleculare vor intra mai intai in continutul unor bacterii si in solul si apele subterane. De acolo, in functie de amplasamentul cimitirului, vor putea calatori in rauri si mari, apoi in pesti, din pesti in pescari s.a.m.d.
[ link extern ]

Deci nu murim ci traim in continuare prin acesti atomi? poate fi explicata nemurirea cu aceasta concluzie?Atomii respectivi sunt proprietatea noastra sau i-.am primit la randul nostru!.
ARKzad a scris:

Deci nu murim ci traim in continuare prin acesti atomi? poate fi explicata nemurirea cu aceasta concluzie?Atomii respectivi sunt proprietatea noastra sau i-.am primit la randul nostru!.

:foottap: Atomii proprietatea noastra? Oy-oy-oy!
Domnule draga, am o veste proasta pentru d-voastra: Nemurirea nu exista! Nemurirea este doar bastardul nascut de religie dupa ce a fost violata de frica de moarte. Un copilas monstruos care ne bantuie visele de cateva zeci de mii de ani si care ar trebui sa ne sperie mai mult decat moartea. Moartea este ceva firesc, moartea este naturala, moartea este cat se poate de "bio". Daca ar fi sa fie puse pe rafturile unui supermarket, moartea ar fi asezata pe raftul cu produsele acelea incredibil de scumpe care apar etichetate "bio" iar nemurirea ar fi undeva intre produsele ieftine si presupus nesanatoase unde pana si votca "Saniuta" se fereste sa fie asezata. Nemurirea este ca-te-go-ric artificiala si nesanatoasa. Cel putin pentru minte.
Nemurirea este cel mai ingrozitor lucru care i s-ar putea intampla cuiva. Nu pentru ca ar exista acele tari ciudate numite "Rai" si "Iad" din care, in prima te bucuri pana nu mai poti iar in a doua o iei mereu pe cocoasa, ci pentru ca indiferent de ceea ce faci, chiar daca faci cel mai placut lucru dintre toate lucrurile placute, daca-l faci o vesnicie, adica iarasi-si-iarasi-si-iarasi-si-iarasi ... ai pus-o, frate! Dupa primul milion de ani toate lucrurile de are acum te bucuri, pentru ca vor fi deja repetate iarasi-si-iarasi-si-iarasi-si-iarasi, o sa ti se aplece, iar apoi, repetarea lor iarasi-si-iarasi-si-iarasi-si-iarasi o sa devina o tortura Ti s-a aplecat de atata muzica ingereasca si bucurie exuberanta? Nicio problema! Primul milion de ani nu inseamna NIMIC fata de infinit! Ai o infinitate de timp in fata ca sa te obisnuiesti cu faptul ca o sa ti se aplece iarasi-si-iarasi-si-iarasi-si-iarasi tot ceea ce odata te bucura! :strambatura:
Eu scriam mai sus despre marele ciclu al atomilor din care astazi eu si d-voastra suntem compusi (maine, fiecare din noi, vom avea in compozitie o multime de alti atomi care odata au fost in alti oameni sau intr-o bucata de pamant), ciclu care a inceput undeva intr-o stea si foarte probabil va sfarsi intr-o alta stea.
Chiar daca informatia pe care d-voastra si eu o continem ar supravietui dincolo de orizontul de eveniment al unei gauri negre si chiar daca L. Susskind ar castiga un fel de Austelitz in razboiul celei de-a patra coalitii impotirva entropiei gaurilor negre, noi, eu si d-voastra, nu vom supravietui modestelor noastre morti personale. Si e bine ca este asa epntru ca altfel riscam sa devenim plictisitori.