Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit fara ipoteca !
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit fara ipoteca !

In cazul creditului de nevoi personale se poate face executare silita pe proprietati ( casa, masina, etc ) daca in contract au fost specificate ca si garanti reala mobiliara asupra incasarilor prezente si viitoare si soldurile conturilor deschise la Bt pentru titularul creditului si codebitor, fara a se limita la venituri din salarii sau remuneratii de orice fel, venituri din cedarea folosintei bunurilor, drepturi de autor.
Ca sa aflati de ce va trebui sa cititi cateva Regulamente emise de BNR. Cu cat creanta bancii este mai acoperita de garantii, cu atat riscul este mai mic pentru banca si evident pretul platit de imprumutat scade proportional cu scaderea riscului bancii.
praetorian,

cred ca aveti dreptate...

În conformitate cu prevederile legii ?la acordarea creditelor, băncile urmăresc ca solicitanţii să prezinte credibilitate pentru rambursarea acestora la scadenţă. În acest scop, băncile cer solicitanţilor garantarea creditelor în condiţiile stabilite prin normele lor de creditare?

Garanţiile bancare reprezintă, aşadar, ultima sursă de rambursare a creditelor şi se utilizează numai în cazul în care nu mai există alte posibilităţi de rambursare a acestora şi a plăţii dobânzilor aferente.

Garanţiile bancare şi rolul lor în activitatea de creditare
[ link extern ]

... si este, evident, o inducere in eroare din partea bancii la incheierea contractului de imprumut... pentru ca daca i se cerea clientului "sa puna casa" (garantie cu ipoteca) pentru a beneficia de imprumut "de nevoi personale" (pentru concediu, sau sa-si cumpere o bicicleta, sau, ma rog, o motoreta), acesta (clientul) nu incheia din capu' locului un asemenea contract...

(art. 215 alin. 3 C.pen.- constituie infractiunea de inselaciune inducerea sau mentinerea in eroare a unei persoane, cu prilejul incheierii sau executarii unui contract, savarsit in asa fel incat, fara aceasta eroare, cel inselat nu ar fi incheiat sau executat contractul in conditiile stipulate.)

gi-jane2, moderator
Ca o explicatie foarte, foarte simplista, la intrebarea "de ce este creditul negarantat mai scump", cu toate ca se pot executa bunurile, as spune: care bunuri? In momentul in care se acceseaza un astfel de imprumut, creditorul nu are cum sa stie daca, in caz ca se ajunge la neplata, va avea imobile de executat, prin urmare riscul asumat este mult mai mare, si, deci, creditul mult mai scump. Niciodata nu am inteles de ce un proprietar ar fi accesat un credit de nevoi personale fara ipoteca, cand putea, mai ales inainte de octombrie 2011, sa obtina un imprumut mult mai ieftin si in conditii mai bune, cu ipoteca.
nu cred ca exista om rational care sa-si imobilizeze si sa-si asume riscuri privind casa (s-o "ipotecheze") intr-un contract de imprumut de "nevoi personale".

explicatia, foarte simplista, e ca, de regula, sunt diferente mari intre valoarea (inclusiv valoarea de utilizare) unui astfel de imprumut ("de nevoi personale") si valoarea unei locuinte (inclusiv, mai ales,valoarea de utilizare).

daca se solicita o astfel de garantie (ipoteca) pentru un astfel de imprumut ("de nevoi personale") nu se mai lua/nu se mai da niciun astfel de imprumut.

ori banca n-a solicitat o astfel de garantie, ca sa poata sa-si vanda marfa... o mica inducere a clientului in eroare...
lee_vu a scris:

nu cred ca exista om rational care sa-si imobilizeze si sa-si asume riscuri privind casa (s-o "ipotecheze") intr-un contract de imprumut de "nevoi personale".

explicatia, foarte simplista, e ca, de regula, sunt diferente mari intre valoarea (inclusiv valoarea de utilizare) unui astfel de imprumut ("de nevoi personale") si valoarea unei locuinte (inclusiv, mai ales,valoarea de utilizare).

daca se solicita o astfel de garantie (ipoteca) pentru un astfel de imprumut ("de nevoi personale") nu se mai lua/nu se mai da niciun astfel de imprumut.

ori banca n-a solicitat o astfel de garantie, ca sa poata sa-si vanda marfa... o mica inducere a clientului in eroare...

Subscriu si mentionez ca pentru un credit de nevoi personale in valoare de 10.000 e,nu pui ipoteca pe un apartament cu valoare de piata de 60000 e(cazul meu).In schimb consultantul financiar al bancii justifica acea diferenta in plus la creditul fara ipoteca prin riscul ridicat asumat de banca,nesufland o vorba de faptul ca tu vei pierde casa daca nu platesti creditul.
In ceea ce priveste pe d-l"derbedea" ,referitor la afirmatia cum ca banca nu stie ce bunuri detii,il contrazic.Banca "STIE TOT"ce trebuie despre cel ce solicita creditul.In primul rand cand soliciti credit banca solicita o multime de date despre situatia ta financiara si nu numai,printre care si "DACA DETII BUNURI MOBILE SI IMOBILE",primind un scor f.bun pentru cei ce detin aceste bunuri.Singura eventual problema a bancii ar fi ca in intervalul de rambursare al creditului sa instrainezi bunurile si daca nu platesti banca sa fie nevoita sa se indrepte asupra popririi veniturilor ceea ce ar face ca rambursarea sa fie de durata.