Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Reguli fiscale pt.un cabinet de avocat
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Reguli fiscale pt.un cabinet de avocat

1.Un cabinet individual de avocat are sediul profesional in Ploiesti,la domiciliul avocatului titular,care e inscris in Baroul Prahova.Are cod fiscal si plateste impozite la Ploiesti.Avocatul in cauza a luat examenul la Baroul Bucuresti,a facut un contract de comodat cu o ruda din Bucuresti si doreste sa inscrie cabinetul la Baroul Bucuresti.Considera ca nu e necesar sa mute dosarul fiscal si sa plateasca impozitele la Bucuresti.Eu presupun ca va radiat din Baroul Prahova si nu va mai avea legatura cu fiscul de acolo.Cum este corect?
2.Acelasi avocat,pt.contractele pe care le are,nu emite facturi,ci doar taie chitante.E corect?
Se poate deschide sediu secundar in raza altui barou. Fara a se radia de la Ploiesti si a se inscrie la Bucuresti (mai precis la un sector din Bucuresti).
Avocatul in cauza doreste sa fie inscris in tabolul din Bucuresti si sa fie radiat de la Ploiesti.Suna mai bine daca esti din capitala...
Formele de exercitare a profesiei de avocat (Cabinet sau Societate civila profesionala) au obligatia de a emite, pentru sumele incasate, factura fiscala. Ele se supun prevederilor Codului Fiscal.
Cand plata se efectueaza in numera, se emite si chitanta.
Cand plata se efectueaza prin virament in contul bancar al formei de exercitare, se emite doar factura.

Cat priveste mutarea, eu m-am mutat dintr-un sector in altul, ceea ce e tot una cu dintr-un judet in altul, iar domiciliul il aveam in alt sector. La ANAF-ul de unde se radiaza: se merge cu doua 070 de radiere, se preda CIF-ul in original. La ANAF-ul de sosire trebuie alte doua 070 (plus exemplarul cu stampila din 070-ul de la ANAF-ul de plecare) plus toate actele de la barou (decizie infiintare cabinet, decizie tablou si dac-or mai fi..) in copie. De asemenea, si declaratia 050 privind stabilirea domiciliului fiscal (parca...). Plus cele obisnuite, copie CI etc.

Daca ramane cu domiciliul stabil in Ploiesti, va plati acolo, pe baza CNP, impozitul si CASS (daca este dintre cei ce sunt de acord sa-l plateasca;aici e o alta discutie in care nu ma bag) in baza declaratiilor 220 si 200 si a uneia pentru CASS care nu stiu ce numar are deoarece anul acesta s-a introdus (eu depunand in prealabil alta direct la CASMB).

La ANAF-ul unde va fi sediul cabinetului va depune declaratia 392B si (daca este platitor) deconturile de TVA.
Alex Chiciu, Avocat
alexchiciu a scris:
Daca ramane cu domiciliul stabil in Ploiesti, va plati acolo, pe baza CNP, impozitul si CASS (daca este dintre cei ce sunt de acord sa-l plateasca;aici e o alta discutie in care nu ma bag) in baza declaratiilor 220 si 200 si a uneia pentru CASS care nu stiu ce numar are deoarece anul acesta s-a introdus (eu depunand in prealabil alta direct la CASMB).

Va referiti la declaratia 620, domnule avocat :)?
Gabrielle Monique a scris:

alexchiciu a scris:
Daca ramane cu domiciliul stabil in Ploiesti, va plati acolo, pe baza CNP, impozitul si CASS (daca este dintre cei ce sunt de acord sa-l plateasca;aici e o alta discutie in care nu ma bag) in baza declaratiilor 220 si 200 si a uneia pentru CASS care nu stiu ce numar are deoarece anul acesta s-a introdus (eu depunand in prealabil alta direct la CASMB).

Va referiti la declaratia 620, domnule avocat :)?

Da, doamna contabil, eu platind anticipat in ianuarie pentru tot anul direct la sediul CASMB, nu am depus aceasta 620 ce e in vigoare parca de la 1 iulie, ci vechea declaratie-tip a CASMB-ului.