Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La societatile comerciale cu capital privat ar trebui ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La societatile comerciale cu capital privat ar trebui se existe o grila de salarizare?

Buna ziua. Va rog,sa ma ajutati.Societatea unde lucrez nu are CCM (DESI ARE 45 ANGAJATI).Salariile se negociaza individual.Se respecta partial CCMUN,partial,totul la limita de jos.Zile de concediu odihna platite,21,indiferent de vechimea in munca,nu se acorda spor de vechime,pe cartile de munca toata lumea are salariul minim pe economie,conform coeficientilor de ierarhizare din CCMUN.Este corect ca dupa 2 ani vechime pe un post de economist cu studii superioare,ca economist,sa ai pe cartea de munca salariul minim pe economie,1200 brut.Unde ar trebui sa ma adresez,pentru a afla mai multe detalii in aceasta problema?Eu inteleg ca salariul de 1200 ar trebui sa-l aibe un economist debutant,dupa 6 luni se acorda un porcent la salariul de incadrare?????nu stiu cat,dupa 1 an alt procent,etc.+sporul de vechime in munca (daca are vechime dintr-o activitate anterioara).Unde pot gasi o astfel de lege?Am solicitat,angajatorului sa imi acodre pe cartea de munca sporul de vechime in munca si mi-a spus ca in CIM,pe care l-am semnat la angajare,nu sunt prevazute sporuri.
Mi-am dat demisia,deoarece nu vreau sa ies la pensie cu salariul minim pe economie,nu a semnat-o(de 7 zile),sunt inca in perioada de preaviz(15 zile conform CIM).Acum,ce ar trebui sa fac,pentrua-mi castiga drepturile salariale cuvenite (dupa parerea mea nu am fost corect retribuita,sau poate gresesc)?Va rog mult sa ma ajutati!
Vasilescu Mirela
MIRELA35 a scris:

Buna ziua. Va rog,sa ma ajutati.Societatea unde lucrez nu are CCM (DESI ARE 45 ANGAJATI).Salariile se negociaza individual.Se respecta partial CCMUN,partial,totul la limita de jos.Zile de concediu odihna platite,21,indiferent de vechimea in munca,nu se acorda spor de vechime,pe cartile de munca toata lumea are salariul minim pe economie,conform coeficientilor de ierarhizare din CCMUN.Este corect ca dupa 2 ani vechime pe un post de economist cu studii superioare,ca economist,sa ai pe cartea de munca salariul minim pe economie,1200 brut.Unde ar trebui sa ma adresez,pentru a afla mai multe detalii in aceasta problema?Eu inteleg ca salariul de 1200 ar trebui sa-l aibe un economist debutant,dupa 6 luni se acorda un porcent la salariul de incadrare?????nu stiu cat,dupa 1 an alt procent,etc.+sporul de vechime in munca (daca are vechime dintr-o activitate anterioara).Unde pot gasi o astfel de lege?Am solicitat,angajatorului sa imi acodre pe cartea de munca sporul de vechime in munca si mi-a spus ca in CIM,pe care l-am semnat la angajare,nu sunt prevazute sporuri.
Mi-am dat demisia,deoarece nu vreau sa ies la pensie cu salariul minim pe economie,nu a semnat-o(de 7 zile),sunt inca in perioada de preaviz(15 zile conform CIM).Acum,ce ar trebui sa fac,pentrua-mi castiga drepturile salariale cuvenite (dupa parerea mea nu am fost corect retribuita,sau poate gresesc)?Va rog mult sa ma ajutati!
Vasilescu Mirela

Angajatorul trebuie sa declanseze negocierile pentru CCM, daca nu poate fi sanctionat de Directia de Munca si Solidaritate Sociala. Este obligatia lui sa initieze negocierile.

Daca ocupati postul de economist si nu altul, intr-adevar nu puteti sa aveti salariul sub 1200.
Acum se practica sporul de fidelitate in firma, cel in munca fiind neglijat.....insa nu poate sa acorde doar min.pe economie.
Trebuie sa aiba o grila in care sa evidentieze ca sporul este inclus in salariul tarifar/negociat si care obligatoriu va fi peste min.pe economie.
In mediul privat nu se mareste salariul in trepte, din 6 in 6 luni.... ci pe criterii de obiective / competente, din cate am eu experienta.

Demisia nu trebuie aprobata, dupa expirarea termenului de preaviz va face incetarea.

Aveti vechime mai mare de 2 ani sau doar 2 ani? In cazul in care aveti doar 2 ani, sporurile incep cam dupa 5 ani vechime, din cate stiu.