Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... se poate vinde dintr-o casa doar o camera?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

se poate vinde dintr-o casa doar o camera?

Am o casa bun propriu luata inainte de casatorie.Dupa casatorie am renovat-o complet adaugandu-i o camera in plus.Cheltuielile cu materialele le-am suportat doar eu,sotul meu a facut toata manopera( inaltat peretii casei, acoperis nou,tencuit si izolat + construit o camera in plus)Daca la un eventual partaj nu ne putem intelege la suma ce trebuie eu sa i-o achit sau nu imi permit atat cat cere el pot sa ii vand o camera din casa daca e de acord si el?
Daca vanzarea acelei camere ar fi o solutie la problema dumneavoastra,vindeti-o ; ( un topograf v-ar putea ajuta)
Consider ca solutia sa ii vindeti o camera nu este viabila din urmatoarele motive:

- daca nu va intelegeti la divort asupra impartirii va exista o stare de conflict permananta iar Dvs veti locui in aceeasi curte cu el ceea ce va fi un factor generator de stres. Asta in situatia in care exista posibilitatea legala de a vinde acea camera. Dar pe langa acea camera sotul va avea nevoie de o bucatarie, de o baie, de un spatiu pe unde sa patrunda etc. ceea ce complica suficient de mult situatia.
- Daca nu reusiti sa ajungeti la un acord cu el eu va sugerez sa luati legatura cu un mediator care sa va ajute in incheierea unei intelegeri reciproc avantajoasa.
- ca posibile alte solutii in afara sa ii vindeti acea camera eu vad: sa evaluati valoarea manoperei prestate si sa incercati sa ii platiti in timp (rate) acea valoare, sa ii propuneti ca de valoarea manoperei sa stea in chirie la Dvs pana isi gaseste o alta locuinta (evaluati valoarea manoperei si a chiriei medii si semnati o intelegere in acest sens), sa il ajutati si Dvs la o alta constructie cu bani sau munca/manopera, sa renuntati la acea camera si sa recuperati din materialele folosite (daca este posibil) iar o parte din ele sa i le oferiti pentru a-si construi pe terenul lui, etc. Pentru a gasi o solutie eficienta insa trebuie cunoscuta intreaga situatie dar si eventualele pretentii ale lui.
Aceasta constructie (camera) nefiind in cadrul legal, nu se poate pune problema vinderii, impartirii casei etc, deci nu exista. La terminarea divortului, sotul va cere partaj. Pt aceasta, trebuie sa vina un evaluator sa evalueze casa. Dupa evaluare, acea constructie trebuie adusa in cadrul legal,aparand diferenta intre ceea ce este pe teren si ceea ce apare in acte. Apoi se face partajul si trebuie aduse actele doveditoare pt constructie (daca se pune problema impartirii casei): cheltuieli cu materiale, cu manopera. Daca dvs aveti facturile de la cumpararea materialelor (care ar trebui sa fie pe numele dvs), ramane problema manoperei. Cum poate demonstra ca a facut constructia? E autorizat? Aduce martori? Poate emite pretentii, dar ii va fi greu sa dovedeasca ca el a ridicat-o, sunt doar vorbe, nimic scris...nimic legal. Daca ar fi destept, ar accepta o intelegere prin care sa primeasca o sulta, dar una reala nu exagerata.
alexcs_1, utilizator
Poate dovedi cu martori (vecinii) ca el a ridicat casa.In ce priveste facturile pt materialele cumparate nu le mai tin ,nu le-am pastrat.